| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Czy brat narkoman otrzyma alimenty

Czy brat narkoman otrzyma alimenty

Brat nie chciał się uczyć, nie pracuje i jest narkomanem. Po śmierci rodziców wystąpił przeciwko mnie o alimenty. Jestem jego jedyną rodziną. Czy muszę płacić na niego alimenty?

Obowiązek alimentacyjny rodzeństwa

Rodzeństwo ma obowiązek płacić alimenty na rzecz brata lub siostry, jeśli znajdują się w niedostatku. Niedostatek to stan, w którym osoba nie jest w stanie sama pokryć wydatków na swoje podstawowe potrzeby materialne i niematerialne. Przyczyną niedostatku muszą być okoliczności niezależne od woli osoby ubiegającej się o alimenty. Osoba, która ze swojej winy nie wykorzystuje własnych zdolności do pracy i z tego powodu popada w niedostatek, nie może liczyć na to że sąd przyzna jej alimenty od rodzeństwa.

Ponadto alimenty na rzecz brata lub siostry może płacić rodzeństwo po warunkiem, że nie spowoduje to nadmiernego uszczerbku dla niego samego i dla jego rodziny.

Zobacz również serwis: Alimenty

Siostra może uwolnić się od obowiązku alimentacyjnego, na rzecz brata narkomana, tylko jeśli spowodowałoby to uszczerbek dla niej lub jej rodziny.

O tym czy rodzeństwo może uchylić się od alimentów decyduje sąd w każdej sprawie indywidualnie. Narkoman ze względu na swoją sytuację życiową powinien mieć prawo do pomocy ze strony krewnych, jeśli znajduje się w niedostatku, ponieważ nie jest zdolny doz pracy. Jednak sąd powinien przedsięwziąć środki, aby zasądzone alimenty nie były przeznaczone na zdobywanie środków odurzających.

Zobacz również: Obowiązek alimentacyjny może obciążyć rodzeństwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK