| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty

Mam dwóch braci i siostrę. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż moje rodzeństwo. Jestem samotna, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić na mnie alimenty?

Tak

Kiedy alimenty płaci rodzeństwo?

Prawo przewiduje obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzeństwa. W kolejności wykonywania obowiązku alimentacyjnego znajduje się on na samym końcu, za obowiązkiem rodziców czy małżonków.

Przesłankami obowiązku alimentacyjnego na rzecz rodzeństwa są niedostatek po stronie brata lub siostry ubiegającej się o alimenty oraz możliwości majątkowo-zarobkowe po stronie rodzeństwa.

Sąd decydując o orzeczeniu alimentów między rodzeństwem musi stwierdzić, że osoba uprawniona znajduje się w niedostatku. Rodzeństwo nie musi płacić alimentów, tylko dlatego, że brat lub siostra znajdują się w gorszej sytuacji życiowej, niż oni sami. Rodzeństwo ma prawo do alimentów tylko, jeśli znajduje się w niedostatku, czyli nie może sam własnymi siłami zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych i niematerialnych.

Zobacz również: Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów

Zobowiązany może uchylić się od alimentów na rzecz brata lub siostry, jeśli wskutek tego powstałby nadmierny uszczerbek dla niego lub jego najbliższej rodziny. Dzieje się tak, ponieważ na ogół bracia i siostry zakładają własne rodziny i wskutek tego pojawia się obowiązek alimentacyjny na rzecz ich dzieci, czy małżonków, wyprzedzający obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzeństwa.

Zobacz również: Forum prawne

Podstawa prawna: Art. 128-129,132,134 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK