| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Słownik

Alimenty

Aktualizacja: 23.05.2011

Alimenty to obowiązek polegający na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania osobie uprawnionej przez osoby zobowiązane. »

Egzekucja alimentów

Aktualizacja: 23.05.2011

Egzekucja alimentów polega na ściągnięciu należnych alimentów od osoby, która jest zobowiązana do ich płacenia, ale tego nie czyni. »

Egzekucja alimentów z zagranicy

Aktualizacja: 23.05.2011

Egzekucja alimentów z zagranicy jest uregulowana w prawodawstwie polskim jak i Unii Europejskiej. »

Fundusz alimentacyjny

Aktualizacja: 23.05.2011

Fundusz alimentacyjny pomaga ubogim, którzy nie otrzymują należnych im świadczeń od osób, które maja wobec nich obowiązek alimentacyjny. »

Możliwości zarobkowe

Aktualizacja: 23.05.2011

Możliwości zarobkowe osoby uprawnionej do spełniania obowiązku alimentacyjnego, stanowią nie jako podstawę spełnienia tego obowiązku. »

Obowiązek alimentacyjny

Aktualizacja: 24.05.2011

Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania. Obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. »

Pokrewieństwo

Aktualizacja: 23.05.2011

Pokrewieństwo to wieź prawna i rodzinna zachodząca pomiędzy dwoma osobami, które pochodzą od siebie nawzajem lub mają jednego wspólnego przodka. »

Powinowactwo

Aktualizacja: 23.05.2011

Powinowactwo jest to stosunek prawnorodzinny pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powstaje on w skutek zawarcia małżeństwa. »

Pozew o obniżenie alimentów

Aktualizacja: 23.05.2011

Zobowiązany do płacenia alimentów może wnieść pozew o ich obniżenie, jeżeli nastąpi istotna, uzasadniona zmiana stosunków. »

Pozew o podwyższenie alimentów

Aktualizacja: 23.05.2011

W przypadku pojawienia się nowych okoliczności, już po wydaniu wyroku w sprawie wysokości alimentów, zachodzi potrzeba pokrywania dodatkowych kosztów związanych z np. chorobą dziecka. W takim przypadku możliwe jest ubieganie się o podwyższenie alimentów. »

Pozew o uchylenie alimentów

Aktualizacja: 23.05.2011

Pozew o uchylenie alimentów umożliwia zaprzestanie wypłacania należnych dziecku alimentów. »

Rozwód

Aktualizacja: 23.05.2011

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Pomiędzy małżonkami została zerwana wszelka istniejąca do tej pory więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. »

Separacja

Aktualizacja: 23.05.2011

Separacja to postanowienie lub wyrok sądu powodujący w praktyce, że małżeństwo przestaje istnieć, ale nie można zawrzeć nowego małżeństwa. »

Usprawiedliwione potrzeby

Aktualizacja: 23.05.2011

Usprawiedliwione potrzeby, to takie potrzeby materialne i nie materialne, które umożliwiają człowiekowi godziwą egzystencję. Kształtują się różnie w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia czy pozycji społecznej. »

Ustalenie macierzyństwa

Aktualizacja: 23.05.2011

Ustalenie ojcostwa jest sytuacją spotykaną. Natomast ustalenie macierzyństwa jest na pewno ciekawostką, ale ciekawostką jak najbardziej prawdziwą. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »