| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Jakie są skutki uznania ojcostwa?

Jakie są skutki uznania ojcostwa?

Z chwilą uznania ojcostwa całkowicie zmienia się sytuacja dziecka i ojca. Ojciec ma od tej pory władzę rodzicielską. Dziecku przysługują roszczenia alimentacyjne oraz prawo do dziedziczenia.

Czym jest uznanie ojcostwa

Uznanie ojcostwa polega na tym, że mężczyzna, od którego dziecko pochodzi składa przed kierownikiem stanu cywilnego oświadczenie, że jest ojcem dziecka. Oświadczenie to potwierdza matka dziecka. Ma na to trzy miesiące. Matka i ojciec dziecka mogą również złożyć oświadczenia jednocześnie.

Władza rodzicielska

Od chwili uznania ojcostwa ojcu przysługuje władza rodzicielska. Ma to wpływ na decyzję w sprawach dziecka. Zgodnie z prawem, o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. Istotnymi sprawami mogą być na przykład: wyjazd dziecka za granicę, wybór szkoły, dodatkowe zajęcia, na które uczęszcza dziecko itp. W braku zgody między rodzicami powinni oni zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie.

Zobacz również: Wzór wniosku o rozstrzygnięcie przez sąd o istnych sprawach dziecka

Alimenty

Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka. Dziecko jest więc uprawnione do alimentów od ojca, który je uznał za swoje.

Dziedziczenie

Mężczyzna, który uznał swoje ojcostwo staje się ojcem dziecka. Po jego śmierci dziecko będzie dziedziczyło po nim. Chodzi tu zarówno o dzieci pochodzące z małżeństwa, jak i dzieci rodziców, którzy nie zawarli związku małżeńskiego.

Nazwisko

O nazwisku dziecka decydują rodzice w zgodnych oświadczeniach. Oświadczenia te składa się jednocześnie z oświadczeniami ojca o uznaniu dziecka oraz matki – o tym, że dziecko pochodzi „właśnie od tego” mężczyzny. Rodzice mogą zdecydować, że dziecko będzie nosiło nazwisko ojca, matki albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska matki. W przypadku dziecka, które ukończyło lat trzynaście, do zmiany nazwiska potrzebna jest jego zgoda.
W przypadku ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa, dziecko powraca do poprzedniego nazwiska.

Zobacz również serwis: Alimenty

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mężczyzna, który uznał swoje ojcostwo staje się ojcem dziecka. Po jego śmierci dziecko będzie dziedziczyło po nim.
Mężczyzna, który uznał swoje ojcostwo staje się ojcem dziecka. Po jego śmierci dziecko będzie dziedziczyło po nim.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Glen

Ekspert ds. ochrony danych osobowych. Praktyk, mający wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa ochrony danych osobowych oraz wdrażaniu polityki bezpieczeństwa informacji w setkach różnego rodzaju firmach i instytucjach. Członek Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji SABI. Członek zespołów roboczych analizujących projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych, a w tym aktywny uczestnik Zespołu ds. przygotowania do funkcji inspektora ochrony danych. Doświadczony Administrator Bezpieczeństwa Informacji pełniący tę funkcję dla wielu firm i instytucji. Audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Autor wielu książek i publikacji w zakresie ochrony danych osobowych. Uczestnik, jako ABI, postępowań administracyjnych oraz kontroli prowadzonych przez GIODO. Trener, wykładowca, prelegent na licznych konferencjach. Wysoko ceniony za praktyczne podejście do zagadnień ochrony informacji i stosowania przepisów prawa w tym zakresie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK