| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Zaprzeczenie ojcostwa - jakie dowody mogę powołać

Zaprzeczenie ojcostwa - jakie dowody mogę powołać

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.

Celem postępowania o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie, kto jest faktycznie biologicznym ojcem dziecka, lecz obalenie domniemania, iż dziecko pochodzi od męża matki.

Brak cielesnego obcowania małżonków w okresie poczęcia dziecka

Jeżeli ojciec jest przekonany, że dziecko, które urodziła jego żona nie jest jego potomkiem, może wystąpić do sądu z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa.

W zasadzie wystarczającym dowodem powinno być wykazanie okoliczności, iż w okresie koncepcyjnym, tj. okresie poczęcia dziecka, małżonkowie żyli w rozłączeniu i niemożliwym jest, aby doszło do kontaktów cielesnych między małżonkami, np. mąż pracował za granicą, albo przebywał w zakładzie karnym.

Mąż matki przebywał nieprzerwanie przez 3 lata na kontrakcie w Australii. Po jego przyjeździe do Polski okazało się, że jego żona miesiąc wcześniej urodziła dziecko. W takim przypadku, mąż matki będzie mógł wystąpić do sądu z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka.

Sam dowód z przesłuchania stron, nie wystarczy do wykazania, iż mąż matki nie jest ojcem jej dziecka, z reguły potrzebne będą jeszcze inne dowody.

Wspólne zamieszkiwanie małżonków w chwili poczęcia dziecka, nie musi być przeszkodą do zaprzeczenia ojcostwa, np. w przypadku wykazania, iż mąż matki ze względów zdrowotnych nie był w stanie obcować z żoną.

Sam fakt, iż matka dziecka obcowała podczas małżeństwa również z innym mężczyzną oprócz męża nie będzie wystarczającym dowodem wskazującym na ojcostwo innego mężczyzny.

Zaprzeczenie ojcostwa nie jest jednak dopuszczalne, gdy dziecko zostało poczęte w wyniku zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę.

Zobacz również: Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Dowody medyczne

Obecna medycyna stoi na dostatecznie wysokim poziomie, aby móc za jej pomocą stwierdzić, czy mąż matki rzeczywiście nie jest ojcem jej dziecka.

Pewność w zakresie wyłączenia ojcostwa można uzyskać w wyniku przeprowadzenia dowodu z grupowego badania krwi.

Zadaj pytanie: Forum

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli ojciec jest przekonany, że dziecko, które urodziła jego żona nie jest jego potomkiem, może wystąpić do sądu z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa.
Jeżeli ojciec jest przekonany, że dziecko, które urodziła jego żona nie jest jego potomkiem, może wystąpić do sądu z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK