| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Ustalenie macierzyństwa

Ustalenie macierzyństwa

Każdy z nas wie, iż matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Wynika to wprost z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Powództwo o ustalenie macierzyństwa

Zgodnie z art. 61 9 powództwo o ustalenie macierzyństwa oprócz prokuratora mogą wytoczyć jedynie osoby, których interes jest bezpośredni i osobisty, a nie majątkowy.

Zatem kto może wytoczyć powództwo o ustalenia macierzyństwa?

-  matka przeciwko kobiecie, która obecnie jest wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko dziecku,
jednak nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności;

- kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka przeciwko dziecku, jednak nie później niż do osiągnięcia przez to dziecko pełnoletności;

- dziecko przeciwko matce, a jeśli matka nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

-prokurator.

Powództwo można wytoczyć zgodnie z ogólną właściwością miejscową, czyli tam, gdzie mieszka pozwany lub według właściwości przemiennej – to znaczy według miejsca zamieszkania osoby, która wytacza powództwo.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, strona, która dochodzi ustalenia macierzyństwa jest zwolniona od kosztów sądowych.

Do reprezentowania strony potrzebne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia konkretnej sprawy na podstawie art. 426 w zw. z art. 458 k.p.c.

Rozprawa odbywa się mimo niestawiennictwa jednej ze stron. Jeśli strona była wezwana do osobistego stawiennictwa i tego nie zrobiła bez usprawiedliwionych powodów, może zostać ukarana przez sąd grzywną według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka.

Postępowanie w sprawie o ustalenie macierzyństwa odbywa się w postępowaniu odrębnym. Zarówno matka, jak i ojciec mają zdolność procesową (czyli zdolność do czynności procesowych, jak np. wytoczenie powództwa o ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa) od 16 roku życia.

Zobacz również: Ustalenie macierzyństwa., Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa?

W jakich sytuacjach możliwe jest ustalanie macierzyństwa?

Ma to miejsce w przypadku sporządzenia aktu urodzenia dziecka nieznanych rodziców, który sporządza się na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego.

Macierzyństwo należy ustalić zwłaszcza w sytuacji, kiedy w akcie urodzenia dziecka nie ma oznaczenia kobiety jako matki dziecka.

Kolejną sytuacją jest zaprzeczenie macierzyństwa kobiety, która jako matka widniała w akcie urodzenia dziecka. Od 2008 roku wytoczenie powództwa o ustalenie macierzyństwa jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku , że kobieta, która jest wpisana w akcie urodzenia nie jest jednak matką dziecka.

W zakresie ustalenia pochodzenia dziecka nie ma ograniczeń co do dowodów, dlatego też w sprawie o ustalenie macierzyństwa dopuszczalny jest każdy dowód , także badanie DNA.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta urodziła dziecko.
W postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta urodziła dziecko.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »