| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy nieślubne dziecko może mieć nazwisko ojca?

Czy nieślubne dziecko może mieć nazwisko ojca?

Urodzę dziecko, ojcem dziecka jest mąż innej kobiet. Czy dziecko może nosić jego nazwisko?

Tak

Możliwie jest, aby dziecko urodzone poza związkiem małżeńskim nosiło nazwisko ojca. Istnieje warunek, ojciec dziecka musi uznać dziecko lub ojcostwo dziecka musi zostać ustalone przez sąd.

W razie uznania dziecka przez ojca z mocy prawa nabywa ono nazwisko ojca. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy dziecko będzie nosiło nazwisko matki. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku uznania dziecka starszego. Oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko matki składa ojciec dziecka. Potrzebna jest zgoda matki dziecka, a w razie gdyby dziecko ukończyło 13 rok życia, także zgoda dziecka jest niezbędna.

169,00 złAlimenty

Zobacz: Jak obalić domniemanie ojcostwa męża matki?

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa, nie powoduje ono tak jak w przypadku uznania dziecka, nadania nazwiska ojca dziecku. Tą decyzje pozostawiono dziecku lub jego przedstawicielowi ustawowemu. Sąd w wyroku ustalającym ojcostwo może na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego nadać nazwisko ojca dziecka. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat potrzebna jest do nadania nazwiska ojca, zgoda dziecka wyrażona przez niego osobiście.

Sąd opiekuńczy może także w późniejszym postanowieniu nadać nazwisko ojca dziecka, na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Dziecko, którego ojcostwo nie zostało ustalone nosi nazwisko matki, które ta miała w chwili urodzenia dziecka. Jeśli matka dziecka zawarła potem związek małżeński z mężczyzną, który nie jest ojcem dziecka, dziecko może nabyć jego nazwisko. Małżonkowie mogą złożyć oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat wymagana jest jego zgoda.

Podstawa prawna: art. 89-90 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Aktualizacja: 04.08.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd opiekuńczy może także w późniejszym postanowieniu nadać nazwisko ojca dziecka, na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego.
Sąd opiekuńczy może także w późniejszym postanowieniu nadać nazwisko ojca dziecka, na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2013-05-24 13:05 Zgłoś

tak, dziecko może nosić podwójne nazwisko matki i ojca, jeśli rodzice nie postanowią o tym jakie nazwisko dziecko będzie nosić to tak sie właśnie stanie

avatar

2013-05-24 11:56 Zgłoś

Witam, a czy nieślubne dziecko może mieć dwuczłonowe nazwisko?? ojca i matki, powtarzam, że nie jesteśmy małżeństwem i nie będziemy

avatar

2012-04-11 15:03 Zgłoś

co zrobić jeśli bym chciała dać dziecku nazwisko ojca a jestem po rozwodzie i chciała bym żeby nosiło nazwisko swojego ojca od razu po urodzeniu

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »