| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy nieślubne dziecko może mieć nazwisko ojca?

Czy nieślubne dziecko może mieć nazwisko ojca?

Urodzę dziecko, ojcem dziecka jest mąż innej kobiet. Czy dziecko może nosić jego nazwisko?

Tak

Możliwie jest, aby dziecko urodzone poza związkiem małżeńskim nosiło nazwisko ojca. Istnieje warunek, ojciec dziecka musi uznać dziecko lub ojcostwo dziecka musi zostać ustalone przez sąd.

W razie uznania dziecka przez ojca z mocy prawa nabywa ono nazwisko ojca. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy dziecko będzie nosiło nazwisko matki. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku uznania dziecka starszego. Oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko matki składa ojciec dziecka. Potrzebna jest zgoda matki dziecka, a w razie gdyby dziecko ukończyło 13 rok życia, także zgoda dziecka jest niezbędna.

Zobacz: Jak obalić domniemanie ojcostwa męża matki?

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa, nie powoduje ono tak jak w przypadku uznania dziecka, nadania nazwiska ojca dziecku. Tą decyzje pozostawiono dziecku lub jego przedstawicielowi ustawowemu. Sąd w wyroku ustalającym ojcostwo może na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego nadać nazwisko ojca dziecka. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat potrzebna jest do nadania nazwiska ojca, zgoda dziecka wyrażona przez niego osobiście.

Sąd opiekuńczy może także w późniejszym postanowieniu nadać nazwisko ojca dziecka, na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Dziecko, którego ojcostwo nie zostało ustalone nosi nazwisko matki, które ta miała w chwili urodzenia dziecka. Jeśli matka dziecka zawarła potem związek małżeński z mężczyzną, który nie jest ojcem dziecka, dziecko może nabyć jego nazwisko. Małżonkowie mogą złożyć oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat wymagana jest jego zgoda.

Podstawa prawna: art. 89-90 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd opiekuńczy może także w późniejszym postanowieniu nadać nazwisko ojca dziecka, na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego.
Sąd opiekuńczy może także w późniejszym postanowieniu nadać nazwisko ojca dziecka, na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego.

Monitor Księgowego225.00 zł

Narzędzia

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY28
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem Infor.pl »