| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko?

Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko?

Dziecko urodziła samotna kobieta. W jaki sposób należy ustalić ojcostwo. Czy biologiczny ojciec może sam uznać dziecko?

Tak

Ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego może nastąpić na dwa sposoby. Poprzez uznanie dziecka lub sądowe ustalenie ojcostwa.

Uznanie dziecka jest sposobem na ustalenie ojcostwa przez oświadczenie mężczyzny. Przez oświadczenie mężczyzna przyznaje, że jest rzeczywistym ojcem dziecka. Nie można uznać dziecka urodzonego w czasie trwania małżeństwa, dopóki ojcostwo męża nie zostanie zaprzeczone prawomocnym wyrokiem sądu. Nie można także uznać dziecka, którego pochodzenie zostało już ustalone przez uznanie lub sądowe ustalenie ojcostwa.

Zobacz: Jak wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?

Uznać można dziecko małoletnie oraz pełnoletnie. W przypadku dziecka pełnoletniego może to nastąpić tylko za zgodą dziecka. Nie ma żadnej przeszkody prawnej, aby uznać dziecko poczęte, ale jeszcze nie narodzone. Nie ma natomiast możliwości uznania dziecka po jego śmierci.

Uznać dziecko może mężczyzna, który posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Mężczyzna uznając dziecko musi być przekonany, że jest jego ojcem. Do uznania małoletniego dziecka konieczna jest zgoda matki dziecka. Może ona zostać zastąpiona przez zgodę przedstawiciela ustawowego matki, jeśli matka:

Zobacz serwis: Władza rodzicielska

Ojciec biologiczny może uznać dziecko przed:

  • kierownikiem urzędu stanu cywilnego,
  • sądem opiekuńczym,
  • konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula,
  • notariuszem, jeśli życiu ojca grozi niebezpieczeństwo.

Podstawa prawna: art. 72-86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uznać można dziecko małoletnie oraz pełnoletnie. W przypadku dziecka pełnoletniego może to nastąpić tylko za zgodą dziecka.
Uznać można dziecko małoletnie oraz pełnoletnie. W przypadku dziecka pełnoletniego może to nastąpić tylko za zgodą dziecka.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »