| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy mężatka może wskazać innego mężczyznę

Czy mężatka może wskazać innego mężczyznę

Od wielu lat mąż przebywa za granicą. Urodziłam dziecko innego mężczyzny. Czy w dokumentach może on figurować jako ojciec dziecka?

Tak

Należy jednak pamiętać, że zanim mężczyzna niebędący mężem matki zostanie wpisany w dokumentach jako ojciec dziecka, należy dopełnić wielu formalności. Domniemuje się bowiem pochodzenie dziecka od męża matki. Podstawą tego domniemania jest fakt pozostawania w związku małżeńskim oraz urodzenie się dziecka m.in. w czasie trwania małżeństwa żony. Domniemanie pochodzenia dziecka wynika więc z samego faktu istnienia małżeństwa, a nie z porównania daty urodzenia dziecka oraz daty współżycia rodziców.

Dlatego najpierw trzeba obalić domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki w procesie o zaprzeczenie ojcostwa, a następnie ustalić ojcostwo biologicznego ojca dziecka. Z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa może wystąpić na przykład mąż matki. Powinien to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Z takim pozwem może też wystąpić matka w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia się dziecka.

Podstawa prawna: Art. 62, 63, 69 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »