| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy matka może wnieść pozew do sądu

Czy matka może wnieść pozew do sądu

Biologiczny ojciec dziecka nie chce go dobrowolnie uznać. Czy mogę domagać się, aby sąd ustalił jego ojcostwo?

Tak

Matka ma prawo wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu dziecka. Powinna udowodnić, że stosunki cielesne między nią a domniemanym ojcem w okresie w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym doprowadziły do poczęcia dziecka. Przepis kodeksu wskazuje na okres między trzechsetnym a sto osiemdziesiątym pierwszym dniem przed urodzeniem się dziecka.

W trakcie procesu ojciec dziecka może się jednak bronić, wskazując, że w tym czasie matka obcowała również z innym mężczyzną. Jednakże obalenie domniemania ojcostwa w takim przypadku jest możliwe tylko wówczas, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo tego drugiego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Ojcostwo może zostać wyłączone na podstawie wyniku dowodu z badania krwi albo na podstawie opinii biegłych, że pozwany w okresie, na który przypada poczęcie, nie miał zdolności do zapłodnienia.

Przy okazji wyjaśniamy, że sądowego ustalenia ojcostwa oprócz matki może też domagać się domniemany biologiczny ojciec dziecka oraz dziecko.

Podstawa prawna Art. 85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Tula

Adwokat, Rykowski & Gniewkowski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. Specjalizuje się w prawie cywilnym procesowym oraz ochronie dóbr osobistych. Zajmuje się wdrażaniem przepisów w zakresie ochrony danych osobowych, w tym RODO.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK