| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy dziecko musi mieć nazwisko ojca

Czy dziecko musi mieć nazwisko ojca

Czy dziecko pozamałżeńskie musi mieć nazwisko ojca? Czy sąd to nazwisko nadaje mu z urzędu?

Nie

Sąd nie nadaje dziecku pozamałżeńskiemu z urzędu nazwiska ojca biologicznego. Może ono nosić nazwisko swojej matki albo ojca.

Co do nazwiska dziecka pozamałżeńskiego obowiązuje zasada, że nosi ono nazwisko ojca, wówczas gdy nazwisko zostało ustalone przez uznanie dziecka. Jednakże nawet wówczas przepisy przewidują odstępstwo od tej zasady. Uznając dziecko, ojciec może oświadczyć, że będzie ono nosiło nazwisko matki. Oświadczenie to powinien wyrazić za zgodą osób, których zgoda jest potrzebna do ważności uznania. Przede wszystkim zgodę musi wyrazić matka dziecka. Gdyby zaś w chwili uznania dziecko ukończyło już 13 lat, to wówczas musi ono wyrazić osobiście zgodę w sprawie swojego nazwiska.

Jeżeli zaś ojcostwo dziecka ustala sąd, to wówczas na wniosek ojca lub jego przedstawiciela ustawowego nadaje dziecku jego nazwisko.

Może okazać się, że mimo toczącego się postępowania o ustalenie ojcostwa nie zostanie ono jednak ustalone. W takim przypadku dziecko będzie nosiło nazwisko matki.

Podstawa prawna: Art. 89 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »