| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Ustalanie pochodzenia dziecka

Ustalanie pochodzenia dziecka

Pochodzenie dziecka to stwierdzenie (ustalenie), że dane dziecko zostało urodzone i poczęte przez konkretną kobietę i mężczyznę (rodziców). Ów fakt pociąga za sobą określone konsekwencje (prawa i obowiązki) prawne, np. obowiązek alimentacyjny czy prawo do dziedziczenia.

Domniemanie ojcostwa

Zgodnie z polskim ustawodawstwem pochodzenie dziecka stwierdza się w akcie stanu cywilnego jakim jest akt urodzenia. W tym celu przyjęto domniemanie (założenie) związane z pochodzeniem dziecka od męża matki.

Mąż domniemanym ojcem

Domniemywa się, że jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania (na skutek śmierci męża albo rozwodu) lub unieważnienia, to dziecko pochodzi od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji. Jeśli dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, ale po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.

W przypadku gdy dziecko urodziło się po upływie 180 dnia od zawarcia małżeństwa, a przed upływem 300 dnia od jego ustania lub unieważnienia, obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko przez wykazanie niepodobieństwa, żeby mąż mógł być ojcem dziecka. Wykazanie niepodobieństwo oznacza w tym przypadku, udowodnienie przez męża, że nie jest on ojcem np. poprzez poddanie się badaniom DNA.

Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem 180 dnia od zawarcia małżeństwa, do obalenia domniemania ojcostwa wystarcza, jeżeli w procesie o zaprzeczenie ojcostwa mąż złoży oświadczenie, że nie jest ojcem dziecka.

Jeżeli jednak mąż obcował z matką dziecka nie dawniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem się dziecka albo jeżeli zawierając małżeństwo wiedział, że żona jest w ciąży, obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko wtedy, gdy zachodzi niepodobieństwo, żeby mąż mógł być ojcem dziecka.

Jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie dziecka przez ojca, albo na mocy orzeczenia sądu.

Ponadto pochodzenie dziecka można ustalić przed sądem dochodząc:

- powództwa o zaprzeczenie ojcostwa

- powództwa o ustalenie ojcostwa

- powództwa o unieważnienie uznania dziecka

- powództwa o unieważnienie macierzyństwa

- powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa.

Porównaj: www.infor.pl/prawo/alimenty

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK