| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Uznanie dziecka przed notariuszem

Uznanie dziecka przed notariuszem

Chcę uznać moje dziecko. Nie jestem mężem matki dziecka. Mam pytanie słyszałem, że można tego dokonać przed notariuszem, czy to prawda?

Uznanie dziecka jest sposobem na ustalenie ojcostwa przez oświadczenie mężczyzny. Przez to oświadczenie przyznaje Pan, że jest rzeczywistym ojcem dziecka.

Jeśli chce Pan uznać dziecko małoletnie musi Pan uzyskać zgodę matki dziecka. W przypadku, gdy chciałby Pan uznać dziecko pełnoletnie musi Pan uzyskać także zgodę dziecka. Zgoda matki dziecka może zostać zastąpiona przez zgodę przedstawiciela ustawowego matki, jeśli matka:

Zobacz: Sądowe ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Może Pan jako ojciec biologiczny dziecka może uznać je przed:

  • kierownikiem urzędu stanu cywilnego,
  • sądem opiekuńczym,
  • konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula,
  • notariuszem.

Prawo przewiduje możliwość uznania dziecka przed notariuszem. Jednak nie w każdym przypadku. Uznanie dziecka przed notariuszem jest możliwie, gdy życiu ojca lub dziecka grozi niebezpieczeństwo. Takim niebezpieczeństwem jest obawa rychłej śmierci, zagrażających życiu komplikacji związanych z chorobą, wypadkiem. Jeśli znajduje się Pan w takiej sytuacji, może Pan uznać ojcostwo swojego dziecka przed notariuszem, w innym przypadku jest to niemożliwe.

Podstawa prawna: art. 79 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »