| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Obniżenie alimentów – jak i kiedy żądać?

Obniżenie alimentów – jak i kiedy żądać?

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Żądanie obniżenia alimentów musi być uzasadnione.

Zmiana stosunków musi polegać na istotnym zmniejszeniu się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego albo na istotnym zmniejszeniu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, np. poprzez pogorszenie stanu zdrowia osoby zobowiązanej.

Osobą legitymowaną do wniesienia pozwu o obniżenie alimentów jest zobowiązany orzeczeniem lub umową do uiszczania alimentów.

59.00 złPrzewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Pozew o obniżenie alimentów

Pozew należy złożyć do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. W pozwie należy zaznaczyć na rzecz jakiej osoby płacone są alimenty, jak również aktualną kwotę płaconych alimentów, sygnaturę akt oraz organ wydający orzeczenie.

Zobacz również: Gdzie wnieść pozew o alimenty

Pozew powinien zawierać wartość przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu w sprawie o obniżenie alimentów jest kwota pieniężna będąca różnicą pomiędzy sumą należnych dotychczas świadczeń za jeden rok a sumą świadczeń za jeden rok, o jaką ma nastąpić obniżenie. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego.

Pozew musi zawierać przytoczenie uzasadniających go okoliczności faktycznych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie zgłoszonego żądania. Warto powołać świadków, którzy potwierdzą tą sytuację.

Sąd rozpatrując sprawę o obniżenie alimentów bierze pod uwagę czy przyczyna w wyniku której osoba występuję z takim żądaniem ma charakter ciągły tzn. - czy sytuacja nie ulegnie zmianie w przeciągu kilkunastu dni lub kilku tygodni. Dopuszczalne jest zabezpieczenie powództwa w przedmiocie zmniejszenia wysokości alimentów przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego, z tym, że wymaga to wysokiego stopnia uwiarygodnienia powództwa.

Sąd rozpatruje czy pogorszenie sytuacji osoby zobowiązanej nie nastąpiło z jej winy.

Sąd może nie orzec o obniżeniu alimentów albo może uwzględnić powództwo poprzez zmianę orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz również serwis: Alimenty

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem Infor.pl »