| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Obniżenie alimentów – jak i kiedy żądać?

Obniżenie alimentów – jak i kiedy żądać?

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Żądanie obniżenia alimentów musi być uzasadnione.

Zmiana stosunków musi polegać na istotnym zmniejszeniu się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego albo na istotnym zmniejszeniu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, np. poprzez pogorszenie stanu zdrowia osoby zobowiązanej.

Osobą legitymowaną do wniesienia pozwu o obniżenie alimentów jest zobowiązany orzeczeniem lub umową do uiszczania alimentów.

169,00 złAlimenty

Pozew o obniżenie alimentów

Pozew należy złożyć do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. W pozwie należy zaznaczyć na rzecz jakiej osoby płacone są alimenty, jak również aktualną kwotę płaconych alimentów, sygnaturę akt oraz organ wydający orzeczenie.

Zobacz również: Gdzie wnieść pozew o alimenty

Pozew powinien zawierać wartość przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu w sprawie o obniżenie alimentów jest kwota pieniężna będąca różnicą pomiędzy sumą należnych dotychczas świadczeń za jeden rok a sumą świadczeń za jeden rok, o jaką ma nastąpić obniżenie. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego.

Pozew musi zawierać przytoczenie uzasadniających go okoliczności faktycznych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie zgłoszonego żądania. Warto powołać świadków, którzy potwierdzą tą sytuację.

Sąd rozpatrując sprawę o obniżenie alimentów bierze pod uwagę czy przyczyna w wyniku której osoba występuję z takim żądaniem ma charakter ciągły tzn. - czy sytuacja nie ulegnie zmianie w przeciągu kilkunastu dni lub kilku tygodni. Dopuszczalne jest zabezpieczenie powództwa w przedmiocie zmniejszenia wysokości alimentów przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego, z tym, że wymaga to wysokiego stopnia uwiarygodnienia powództwa.

Sąd rozpatruje czy pogorszenie sytuacji osoby zobowiązanej nie nastąpiło z jej winy.

Sąd może nie orzec o obniżeniu alimentów albo może uwzględnić powództwo poprzez zmianę orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz również serwis: Alimenty

avatar

2014-04-09 11:34 Zgłoś

Dzień Dobry mam trójkę dzieci ,jestem wdowcem zarabiam najniższą krajową ,mam przysądzone alimenty na najstarsza córkę 350 zł ugodowo .Ona w tej chwili jest na studiach zaocznych i spodziewa się dziecka.Na dwójkę dzieci z małżeństwa mam przyznaną rentę po śmierci żony.Mam pytanie czy dalej muszę płacić starszej córce alimenty,co można w tej sytuacji zrobić?.Mam jeszcze kredyt na mieszkanie ledwo starcza na utrzymanie .W tej chwili pomagają mi też moi rodzice tzn.opiekują się najmłodszą córką.

avatar

2014-04-09 10:06 Zgłoś

Witam , mam pytanie . Płacę od kilku lat alimenty na syna w wys.500zł, jestem po rozwodzie, mieszkam z dziewczyną która jest ze mna w ciązy, aktualnie nie pracuje, która sama ma dziecko z poprzedniego małżeństwa. Moje zarobki to 1680zł/mies. brutto. i tak mieszkamy na stancji ale nie mamy ślubu cywilnego. Czy mam szanse o obniżenie alimentów?

avatar

2014-03-07 01:16 Zgłoś

bo długo chorowałem i dostawałem 80 %

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP22
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem Infor.pl »