| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów wnosimy w razie zmiany stosunków, ponieważ wówczas można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Ustalenie zmiany stosunków następuje przez porównanie stosunków obecnych z warunkami i okolicznościami uprzednio istniejącymi.

Zmiana stosunków może polegać na tym, że osoba uprawniona do alimentów uzyskuje już własne środki utrzymania, które mogą zaspokoić jej usprawiedliwione potrzeby, zmniejszeniu możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego.

Żądanie obejmuje również zdarzenie, jak uzyskanie przez zobowiązanego prawomocnego wyroku zaprzeczającego jego ojcostwu.

169,00 złAlimenty

Zobacz również: Do kiedy rodzice są zobowiązani do alimentacji

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Pozew należy złożyć do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. Właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, gdy zaś pozwany nie ma miejsca zamieszkania to miejsce jego pobytu.

W pozwie należy zaznaczyć na rzecz jakiej osoby płacone są alimenty, jak również aktualną kwotę płaconych alimentów, sygnaturę akt oraz organ wydający orzeczenie.

Należy również dołączyć do akt sprawy prawomocny wyrok zasądzający alimenty. Dopuszczalne jest zabezpieczenie powództwa w przedmiocie zmniejszenia wysokości alimentów przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego, z tym, że wymaga to wysokiego stopnia uwiarygodnienia powództwa.

Legitymowanym do wniesienia powództwa i uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest zobowiązany na mocy orzeczenia sądu lub umowy do uiszczania alimentów.

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o uchylenie alimentów

Pozew powinien zawierać określenie wartości przedmiotu sporu, czyli kwotę pieniężną stanowiącą sumę świadczeń alimentacyjnych należnych za dany rok.

Pozew musi zawierać przytoczenie uzasadniających go okoliczności faktycznych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie zgłoszonego żądania. Warto powołać świadków, którzy potwierdzą tą sytuację.

Opłata od pozwu jest stosunkowa i zależy od wartości przedmiotu sporu.

Sąd rozpatruje czy pogorszenie sytuacji osoby zobowiązanej nie nastąpiło z jej winy. 

Zobacz również serwis: Alimenty

Aktualizacja: 09.08.2011

Ekspert:

Żaneta Urawska

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o uchylenie alimentów musi zawierać przytoczenie uzasadniających go okoliczności faktycznych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie zgłoszonego żądania.
Pozew o uchylenie alimentów musi zawierać przytoczenie uzasadniających go okoliczności faktycznych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie zgłoszonego żądania.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-03-29 13:49 Zgłoś

Po niemal 3 latach zostałem szczęśliwym posiadaczem wyroku w sprawie o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego i zanoszę go do komornika z prośbą, aby skorygował wpisy w KRD, a on mi na to, że ten wyrok nic nie wnosi. Zastanawiamy się więc z prawnik, o co tu chodzi i doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie dziecko wycofało wcześniej egzekucję od komornika i sprawa jest zamknięta. W związku z tym napisałem do sądu, aby nadano jej klauzulę wykonalności i co otrzymałem w odpowiedzi: "Wniosek nie zasługuje na uwzględnienie. Orzeczenie sądowe zawarte przed Sądem, aby mogło stanowić tytuł egzekucyjny, muszą zawierać treść nadającą się do jego wykonania. Warunku tego nie spełnia wyrok uwzględniający powództwo o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa (art. 189 kpc). Wyrok wydany w dniu XXXXX jest wyrokiem ustalającym. Wyrok ustalający istnienie bądź nie istnienie stosunku prawnego nie określa świadczenia, tylko ustala, że dany stosunek prawny między stronami istnieje lub nie istnieje. Wskazane wyżej orzeczenie nie nadaje się do egzekucji tym bardziej, iż nie jest ono wyrokiem zasądzającym alimenty.. Mając na uwadze na podstawie art. 1085 kpc orzeczono jak na wstępie."

avatar

2013-08-02 12:07 Zgłoś

ja cieszyłbym się, gdyby moje dziecko chciało się dalej uczyć...

avatar

2012-11-05 13:39 Zgłoś

Wielkie dzięki. Korzystając z wzoru zamieszczonego u Was złożyłem w sądzie wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego , nie był potrzebny akt urodzenia bo jest on w aktach poprzednich spraw, a zaświadczenia o dochodach są potrzebne na rozprawę i o nie prosi sąd . Tak więc jestem po sprawie, wyrok prawomocny, alimenty zniesione, a na podstawie tego wyroku pisze się do komornika o umorzenie postępowania w sprawie bieżących alimentów jeżeli dziecko nie doniesie wyroku osobiście.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem Infor.pl »