| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Wysokość alimentów

Wysokość alimentów

Wysokość zasądzonych alimentów nie powinna być ustalana arbitralnie. Świadczenie alimentacyjne musi odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom dziecka i możliwościom zobowiązanego.

Należy pamiętać o tym, że wartość świadczeń alimentacyjnych nie musi być ustalona raz na zawsze. Podobnie jak zwiększa (lub zmniejsza) się obciążenie finansowe rodzica w trakcie wychowywania dziecka – tak samo może (i powinna) zmieniać się wysokość zasądzonych świadczeń. Zarówno rodzic wychowujący dziecko, jak i sam uprawniony (po uzyskaniu pełnoletności) – może wystąpić do sądu o zmianę wysokości alimentów. 

Wraz z dojrzewaniem dziecka zmieniają się jego potrzeby, zmienia się struktura i wysokość wydatków jakie ponoszą rodzice. Stąd w sytuacji, w której rodzic wychowujący nie jest w stanie zaspokoić potrzeb dziecka - mimo zasądzonych alimentów – powinien wystąpić o ich zmianę.

169,00 złAlimenty

Osoba zobowiązana może domagać się zmniejszenia alimentów jeśli wykaże, że ich są za wysokie – lub nie jest w stanie ich spełnić samemu nie popadając w ubóstwo.

Zobacz również: Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Pozywając drugiego z rodziców o zapłatę alimentów na rzecz dziecka, warto metodycznie przystąpić do wyliczania kosztów z jakimi wiąże się jego wychowanie.
W tym celu można posłużyć się narzędziami i arkuszami kalkulacyjnymi – dostępnymi za darmo w internecie.
Poniżej przedstawiamy przykładowe arkusze.


Arkusz- koszt utrzymania niemowlęcia

Arkusz - koszt utrzymania dziecka w wieku przedszkolnym

Arkusz- koszt utrzymania dziecka w wieku szkolnym

Arkusz- koszt utrzymania nastolatka

Wzory opracowane przez Kancelarię Adwokacką Grzybowski & Guzek

Tego typu narzędzia pozwalają często samemu uzmysłowić sobie –jakie są koszty wychowania (często nie jest to oczywiste) – oraz czy jesteśmy w stanie je samemu zapewnić. Wyliczenie tego typu można wydrukować i załączyć do pozwu.

Zobacz również serwis: Egzekucja alimentów

Aktualizacja: 14.07.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość alimentów powinna odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom dziecka i możliwościom zobowiązanego.
Wysokość alimentów powinna odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom dziecka i możliwościom zobowiązanego.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-05-30 17:49 Zgłoś

witam wszystkie panie ożeniłem się ponownie a na dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa płacę 900 zł. razem, była żona nie kwapi się aby znaleźć lepszą pracę bo po co? wie że dobrze zarabiam i wsadza łapę do mojego portfela... tylko czy muszę ją utrzymywać i jej konkubenta? a moje dzieci nadal tych pieniędzy nie widzą... i to jest najgorsze... TAK OCENIAJĄ KOBIETY I MATKI BYLI MEZOWIE A MOZE PAN BY SIE POSWIECIŁ WYCHOWANIU 2 DZIECI ZAMIAST TAKIE PIERDOŁY STULAC ZEBY TO KOBIETA PRACY SZUKAŁA A  DZIECIMI  KTO SIE ZAJMIE... ULICA?SAMA MA 2 DZIECI I WIEM ILE TRZEBA POSWIECIC NA ICH WYCHOWANIE.ZANIM ZACZNIE PAN OCENIAC INNYCH PROSZE NAJPIERW NA SIEBIE SPOJRZEC.

avatar

2014-03-20 10:00 Zgłoś

Rzeczywiście to sąd ustala wysokośc alimentów w zależności od zarobków oboje rodziców, więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://e-alimenty.pl/wysokosc-alimentow.html Polecam zapoznać się z zawartymi tam informacjami. Pozdrawiam!!

avatar

2014-02-07 13:39 Zgłoś

a dzieci dajecie tak jak sąd nakazał czy tylko o alimentach potrafią pisać panie

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Mirosława Filipowicz

Doradca Podatkowy, certyfikowana księgowa

Zostań ekspertem Infor.pl »