| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny ma na celu dostarczanie środków utrzymania. Wysokość alimentów zależy od potrzeb osoby, na rzecz której je przyznano oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego do uiszczania alimentów. Czy zobowiązanie do płacenia alimentów może z czasem wygasnąć?

Do przesłanek obowiązku alimentacyjnego zaliczamy uzasadnione potrzeby życiowej uprawnionego oraz sytuację majątkową zobowiązanego. W przypadku gdy przesłanki przestaną istnieć, wygasa obowiązek alimentacyjny.

Na przykład, gdy brat, na którego siostra płaciła alimenty uzyska prawo do renty lub emerytury (uzyska więc środki do życia), siostra nie będzie musiała mu ich dostarczać. Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny wygasa, jeśli osoba znajdująca się w stanie niedostatku będzie mogła sama zaspokajać swoje potrzeby życiowe.

169,00 złAlimenty

Zobacz również: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Obowiązek alimentacyjny wygasa także w sytuacji, gdy osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, nie będzie w stanie daje dostarczać środków utrzymania. Na przykład utraci ona prawo do wykonywania zawodu lub w wyniku wypadku stanie się osobą niezdolną do wykonywania pracy.

Sytuacja życiowa i materialna obu stron obowiązku alimentacyjnego może z biegiem czasu ulec zmianie.

Dlatego każda ze stron może wystąpić z żądaniem:

  • zasądzenia alimentów,
  • podwyższenia alimentów,
  • zmniejszenia alimentów,
  • wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Definitywne wygaśniecie alimentów

Obowiązek alimentacyjny wygasa ostatecznie w przypadku śmierci jednej ze stron. Oznacza to, że zarówno śmierć osoby otrzymującej alimenty oraz osoby uiszczającej alimenty powoduje jego wygaśnięcie.

Obowiązek alimentacyjny nie podlega dziedziczeniu. Z chwilą śmierci osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny wygasa sam obowiązek. Oznacza to, że uprawniony ma prawo do rat alimentacyjnych, które wchodzą do spadku po zobowiązanym.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania między małżonkami wygasa w chwili unieważnienia małżeństwa i rozwiązania małżeństwa.

Zobacz również serwis: Alimenty na dziecko

Aktualizacja: 15.07.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sytuacja życiowa i materialna obu stron obowiązku alimentacyjnego może z biegiem czasu ulec zmianie.
Sytuacja życiowa i materialna obu stron obowiązku alimentacyjnego może z biegiem czasu ulec zmianie.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-07-14 15:55 Zgłoś

mam takie pytanko muj prlnoletni syn nigdzie sie nie uczy ani nie pracuje przebywa w zakladzie karnym czy mam obowiazek placic na niego alimenty czy ktos moze mi udzielic porady z powazaniem jarek

avatar

2014-07-14 15:55 Zgłoś

mam takie pytanko muj prlnoletni syn nigdzie sie nie uczy ani nie pracuje przebywa w zakladzie karnym czy mam obowiazek placic na niego alimenty czy ktos moze mi udzielic porady z powazaniem jarek

avatar

2014-01-30 17:41 Zgłoś

Jestem samotna mama od 2 lat założyłam sprawę o alimenty i ustalenie ojcostwa po roku, moi rodzice nalegali. Chodź zaszłam w ciążę mieszkając z nim długo nie przyznal się do dZiecka... Przez cały rok mój Syn widział się ze swoim ojcem przez trzy razy i to ja na nie nalegalam, po czasie dopuściłam i tak od ostatniego spotkania do dziś zero odZewu... Chodź mam małe dziecko od poniedziałku do piątku pracuje, weekendowo się uczę. Ojciec mojego syna ma w dupie, uważa że jeśli fundusz alimentacyjny płaci za niego to on jest fer wobec mnie... Chcę wyjechać za granicę oczywiście zabierając ze sobą dziecko ale zapewne ojciec jego się na to Nie zgodzi więc chcę go pozbawić praw... Jestem tylko ciekawa czy mi się wył uda... Niestety dziewczyna która napisała komentarz w niektórych kwestiach ma rację a jedną z nich jest to że wy panowie wybieracie puste dziewczyny wystarczy że jest ładna ma fajną dupe i wgl ale za to pusto w głowie, a takim chodzi tylko o to żeby wyciągnąć od was jak najwięcej kasy, tylko nie poddawajcie się i nie mówcie że jeśli ona zabrania wam widywac się z waszym dzieckiem to wy odpuszczacie nigdy tego Noe róbcie jeździjcie dzwoncie aż w końcu was do waszego dziecka wpuszcza!! Kobieta musi zobaczyć ze wam zależy a jak to nie poskutkuje to idZcie do sądu i zlozcie wniosek do sądu o ustalenie widzenia z dzieckiem...

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »