| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Już w trakcie studiów młodzi ludzie muszą zdobywać wiedzę na temat rynku pracy i jego wymogów, aby później, poszukując pracy, sprostać wymaganiom, jakie stawiają przed kandydatami pracodawcy. Pamiętać trzeba jednak, że nie tylko liczą się umiejętności i doświadczenia zawodowe.

Nie tylko wiedza się liczy

Pamiętajmy, że nie tylko wiedza i doświadczenie, często o zatrudnieniu kandydata decyduje w znacznym stopniu jego osobowość oraz umiejętności interpersonalne. Określone cechy psychologiczne zdeterminowane są poprzez temperament i osobowość. „Absolwent atrakcyjny dla pracodawcy” – podsumujmy, co go powinno cechować: swobodne komunikowanie się w języku obcym (fachowym), kompetencje matematyczne, rozumowanie logiczne, myślenie analityczne i syntetyczne. Ważne jest również myślenie kreatywne, umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Dobry kandydat powinien posiadać praktyczne umiejętności obsługi najpopularniejszych programów, szybko pisać i sprawnie wyszukiwać informacje. Ponadto pracodawcy cenią umiejętności społeczne i miękkie, takie jak umiejętności prezentacji, pracy zespołowej, porozumiewania się i rozwiązywania konfliktów, a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych. Zaś pożądane cechy to z kolei uczciwość, poczucie odpowiedzialności – tu mam na myśli punktualność i planowanie – przedsiębiorczość, dyscyplina, szacunek dla ludzi i prawa. Pamiętać musimy również o tym, że pracownik reprezentuje w oczach klientów firmę, pracodawcy zwracają także uwagę na wygląd zewnętrzny potencjalnego kandydata, na to, jakie ma maniery, jak się wysławia. No i na koniec to, co chyba najważniejsze – ogromne chęci (którymi można nadrobić wiele braków), jeszcze większe zaangażowanie i koncentracja na tym, co ja mogę dać z siebie firmie. Jeśli pracodawca będzie widział u kandydata  duże zaangażowanie w pracę, skłonny jest ustąpić nawet z części wymagań. Takie postawy i cechy powinniśmy prezentować podczas spotkań z potencjalnym pracodawcą.

Kontakt: mdabrowska@target-consulting.pl

www.targetcc.p


reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Źródło:

Własne

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Gyongyver Takats

Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK