| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > Praktyki pierwszą pracą studenta

Praktyki pierwszą pracą studenta

Doświadczenie zawodowe jest niezwykle istotnym elementem z punktu widzenia pracodawcy, który zamierza zatrudnić nowego pracownika. Fakt, że osoba już przez pewien okres czasu zapoznawała się ze specyfiką pracy w innej firmie, wykonywała obowiązki zawodowe, nabywała umiejętności pracy indywidualnej i w zespole, pozwala wnioskować, że osoba poradzi sobie także z pracą w miejscu, w którym o nią aplikuje.

Często się zdarza, że praktyki zawodowe polegają na wykonywaniu czynności nie związanych z zawodem, który nas interesuje, a jedynie są to funkcje pomocnicze, takie jak przysłowiowe „parzenie kawy”. Warto pamiętać, że jest to czas, kiedy możemy zdobywać konkretne umiejętności lub też zaprzepaścić tę szansę. Zaznaczmy pracodawcy, że bardzo nam zależy na rozwoju zarówno osobistym, jak i zawodowym, że chcemy podnieść swoje kwalifikacje itd. Pomoże to uniknąć sytuacji, kiedy będziemy czuli się zbędni i niepotrzebni w miejscu odbywania praktyk. Należy także pamiętać, aby nie lekceważyć możliwości samego obserwowania pracowników. Przez zapoznanie się z czynnościami, jaki oni wykonują możemy się bardzo wiele nauczyć. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli sami wykonywać choćby część zadań samodzielnie lub pod okiem swojego opiekuna praktyk.

Dobrze byłoby również na samym początku określić formę wynagrodzenia. Większość praktyk jest bez finansowa – czyli kosztów nie ponosi ani praktykant, a ni pracodawca. Zatem dla nas, jako osoby odbywającej praktyki, nie przewiduje się żadnego wynagrodzenia. Czasem jednak może się zdarzyć, że uczelnia ponosi koszty, jeśli pod jej kierunkiem odbywamy tę formę przygotowania zawodowego.

Może również zdarzyć się tak, że pracodawca posiada fundusze i przewiduje gratyfikację finansową dla praktykanta. Należy wówczas jasno określić warunki wynagrodzenia.

Jeśli bardzo nam zależy na praktyce w danym miejscu, to może warto się zastanowić, czy nie podjąć jej, nawet, jeśli to pracodawca oczekuje pokrycia kosztów. Zatem warto ustalić tę kwestię wcześniej, aby nie było po zakończeniu współpracy z daną firmą, przykrych niespodzianek.

Jeśli w odpowiedni sposób zaplanujemy swoje wejście na rynek pracy, jeśli odpowiednio wcześniej o tym pomyślimy w sposób odpowiedzialny to mamy szansę, aby okres studiów stał się czasem na zdobycie doświadczenia w prestiżowych firmach, dużych instytucjach, które będą bardzo atrakcyjnym punktem odniesienia w naszym CV w momencie, kiedy będziemy już szukać zatrudnienia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK