| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Czy warto negocjować warunki pracy

Czy warto negocjować warunki pracy

Praca zawodowa wiąże się z bardzo wieloma czynnikami, które można uznać za niezbędne do optymalnego funkcjonowania w środowisku pracowniczym. Czy zatem można i czy w ogóle wypada próbować negocjować warunki pracy? Jeśli tak, to kiedy jest na to odpowiedni moment – podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy już jesteśmy pewni, że zostaniemy zatrudnieni?

Podczas rozmowy należy przedstawić pracodawcy swój punkt widzenia danego stanowiska. Jeśli zakres obowiązków znacznie się różni od naszych przypuszczeń, wówczas warto o tym porozmawiać.

Należy również jasno określić swoje oczekiwania wobec czasu pracy, zwłaszcza jeśli nie jest to pełen etat. Wówczas należy zapytać konkretnie będzie wyglądać praca, czy jest możliwa tylko z pewne dni w tygodniu czy codziennie. Warto przy tej okazji poruszyć również kwestię urlopu. Pracodawca będzie widział, że jesteśmy zorientowani w temacie i gotowi do współpracy.

Kwestie negocjowania wynagrodzenia i innych świadczeń socjalnych warto poruszyć dopiero wtedy, jeśli mamy pewność, że pracodawca jest bardzo zainteresowany naszą kandydaturą. Jeśli na samym początku zaczniemy wspominać o tym, że chcielibyśmy dostać dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego czy opieki zdrowotnej, wówczas możemy stworzyć wizerunek niezbyt kompetentnej osoby, która za wszelką cenę chce zapewnić sobie korzyści.

W pierwszej kolejności powinniśmy przedstawić siebie jako osobę, której pracodawca bardzo potrzebuje w swojej firmie. Swoje umiejętności, zdolności oraz kwalifikacje i doświadczenie zawodowe należy tak zaprezentować, aby przełożony widział potrzebę wykorzystania tych zasobów dla dobra firmy.

Warto pamiętać, że negocjacje z założenia są próbą uzyskania korzyści, jednak nie należy zapominać, ze nasz rozmówca również zamierza uzyskać jakieś profity dla siebie. Potrzeba zawsze mieć świadomość, że trzeba będzie z niektórych oczekiwań zrezygnować na rzecz pracodawcy.

Nie należy się upierać co do wynagrodzenia, jeśli jest możliwość innych możliwości finansowych w firmie, np. dodatkowe szkolenia, możliwość wyjazdów integracyjnych, dodatkowe świadczenia zdrowotne dla pracownika i jego rodziny itp. Trzeba mieć świadomość, że to również są pieniądze, które należałoby by wydać, a poprzez zapewnienie przez pracodawcę, zostaną w budżecie domowy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to należy je rozwiać jeszcze przed podpisaniem umowy. Może się bowiem okazać, że będzie za późno w momencie, kiedy będzie trzeba wypełniać obowiązki, którym nie będziemy w stanie sprostać przez warunki pracy. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK