| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Wartość niepełnosprawnych na rynku pracy

Wartość niepełnosprawnych na rynku pracy

Osoby niepełnosprawne często są w bardzo trudnej sytuacji na rynku pracy. Stawiają się w pozycji osoby gorszej w porównaniu z pełnosprawnymi kandydatami do pracy. Sami często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby być przez niego postrzegany jako osoba, dzięki której można mieć rozliczne korzyści, w tym finansowe, co dla przedsiębiorców jest przecież niezwykle istotne.

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne, które nie mają ustalonego prawa do emerytury, przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń, w wysokości:
- 130% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności
- 11% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczanych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
- 50% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Ponadto pracodawca powinien zatrudniać 6% osób niepełnosprawnych, aby nie płacić środków na PFRON. Oczywiście jest to uzależnione od liczby pracowników, jakie zatrudnia(nie dla każdego pracodawcy ten wskaźnik wynosi zawsze 6%). Jest to również uzależnione od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Jednak można przyjąć, że pracodawcy są zobligowani do tego, aby wśród ich pracowników były osoby niepełnosprawne, jest to forma aktywizacji osób z dysfunkcjami oraz sposób na integrację między osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi w środowisku zawodowym, co się przekłada na inne relacje społeczne.

Jeśli osoby niepełnosprawne będą miały świadomość, że mogą być atrakcyjnym pracownikiem dla potencjalnego pracodawcy, wówczas łatwiej im będzie zaprezentować swoją sylwetkę zawodową w taki sposób, by ukazać swój potencjał.

Jednak przede wszystkim, w pierwszej kolejności dobrze byłby pozbyć się barier psychologicznych, które powstrzymują osoby niepełnosprawne do aplikowania do pracy na otwartym rynku pracy. Osoby takie bardzo często wybierają Zakłady Pracy Chronionej czy Spółdzielnie Socjalne, ponieważ tam łatwiej jest znaleźć pracę dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jest to jednak zamykanie się w pewnym środowisku i w pewnym stopniu ograniczanie swojego własnego rozwoju zawodowego.

Dlatego też warto szukać pracy w każdym możliwym miejscu tak, aby zwiększyć swoje szanse na podjęcie zatrudnienia. Nie należy się zrażać niepowodzeniami, lecz traktować je jako doświadczenie, które może być pomocne w kolejnych próbach.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK