| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Wykluczenie społeczne a szanse zatrudnienia

Wykluczenie społeczne a szanse zatrudnienia

Ostatnio bardzo często mamy do czynienia z terminem „wykluczenie społeczne”, zwłaszcza w kontekście osób poszukujących pracy czy zamierzających podnosić swoje kwalifikacje. Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym są szczególnie narażone na bezrobocie i brak środków na prawidłowe funkcjonowanie.

Do tych osób w szczególności należą: osoby długotrwale bezrobotne, osoby o bardzo niskich kwalifikacjach zawodowych, osoby posiadające wielodzietne rodziny, karani, osadzeni w aresztach śledczych, emigranci, mieszkańcy biednych dzielnic, osoby korzystające z pomocy społecznej, osoby chore psychicznie, niepełnosprawni itp.

Dlaczego te osoby są zarażone na pozostawanie bez pracy? Często wynika to z mocno utrwalonych wzorców w rodzinie. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice nigdy nie pracowali, poza drobnymi dorywczymi pracami, wówczas nie mają przekazywanej wartości, jaką jest praca. Często te rodziny utrzymują się tylko i wyłącznie z zasiłku z pomocy społecznej i tym samym mają środki na utrzymanie bez aktywności zawodowej. Im dłużej trwa taki stan, tym trudniej pojawić się na rynku pracy, ponieważ brak doświadczenia lub zdezaktualizowane umiejętności czy wiedza nie są wystarczające do tego, aby być atrakcyjnym kandydatem dla pracodawcy. Tym bardziej, że wraz z upływem czasu maleje motywacja do podjęcia zatrudnienia. Osoby mają już ustalony rytm dnia, a w tym dniu nie ma uwzględnionego czasu pracy. Czasem staje się to na tyle wygodne, że osoby nie chcą pracować. Często również tłumaczą, że im się to nie opłaca. Pracodawcy bowiem nie są w stanie zapewnić takiego wynagrodzenia, które mogłoby zagwarantować opiekę nad dziećmi i inne rzeczy, które osoby mogą sobie same dopilnować będąc przez cały czas w domu. Poza tym, kiedy wzrastają w rodzinie dochody na jednego członka pozostającego w gospodarstwie domowym, wówczas nie można liczyć na różnego rodzaju dofinansowania z pomocy społecznej, np. dopłata do czynszu za mieszkanie, obiady w szkole dla dzieci, dofinansowanie do ogrzewania na zimę, do wypoczynku wakacyjnego dla dzieci itp. Jeśli rodzina miałaby pokrywać wszystkie te koszty samodzielnie, wówczas okazuje się, że tych pieniędzy potrzeba znacznie więcej niż proponowana pensja.

Inną przyczyną zagrożenia pozostawania bez pracy jest często brak kwalifikacji zawodowych. Są to osoby, którym warunki finansowe nie pozwoliły na dalsze kształcenie, np. na szkołę ponadgimnazjalną, policealną bądź studia. Dlatego też są to bezrobotni o najniższych kwalifikacjach zawodowych, najmniejszej wiedzy oraz umiejętnościach. Jeśli wraz z tym powodem brak jest motywacji do działania, osoba nie widzi potrzeby nauki lub nie widzi szans na przezwyciężenia trudności, wówczas istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby chciała zmienić tę sytuację. Mogą to być również osoby o obniżonej sprawności intelektualnej bądź z upośledzeniem umysłowym, którym nauka przychodzi z wielkim trudem, dlatego też na pewnym etapie przestają ją kontynuować. Jeśli nie ma wsparcia ze strony rodziny, wówczas są większe problemy z uzyskaniem odpowiedniego wykształcenia zawodowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK