| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Atrakcyjne CV absolwenta

Atrakcyjne CV absolwenta

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Warto także podejmować prace dorywcze, które można wpisać w późniejszym czasie do swojego życiorysu zawodowego. Nawet jeśli to będzie zatrudnienie, które nie ma zbyt wiele wspólnego z przyszłą pracą zawodową i kierunkiem kształcenia, to będą to dodatkowe informacje dla pracodawcy.

Jeśli osoba już kiedykolwiek była zatrudniona, to pozwala wnioskować, że nabyła umiejętności, którymi powinien charakteryzować się pracownik, tj. umiejętność pracy w zespole, organizacja pracy, umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych.

Pracodawca może również stworzyć sobie obraz kandydata do pracy jako osoby odpowiedzialnej, zaradnej, zdyscyplinowanej, zorganizowanej itp. I chociaż osoba nie będzie miała praktycznych umiejętności związanych z konkretnymi zadaniami, to jednak już będzie miała kompetencje społeczne, które są niezwykle istotne w roli pracownika. 

Czasem pracodawcy bardziej zwracają uwagę na to, jaki kandydat do pacy posiada potencjał osobowościowy niż wiedzę merytoryczną. Konkretne umiejętności można nabyć w toku szkoleń czy nabywania doświadczenia zawodowego, natomiast to, że ktoś nie będzie zdyscyplinowany czy odpowiedzialny bardzo trudno zmienić. 

Aby uatrakcyjnić swój życiorys zawodowy warto zamieścić tam informacje na temat swojej aktywności społecznej, akademickiej, np. uczestnictwo w organizacji różnego rodzaju targów czy seminariów, udział w konkursach, aktywna działalność w kołach zainteresowań, wolontariatach, stowarzyszeniach, samorządach uczniowskich itp.

Wszystkie te działania wiążą się z konkretnymi umiejętnościami, a przede wszystkim ze zdolnością organizacji pracy i czasu pomiędzy naukę a pozostałe czynności, które są zaplanowane w ciągu dnia.

Warto również zwrócić uwagę na zainteresowania. Przydatne są zwłaszcza te, które są zbieżne lub pokrewne z pracą, którą kandydat ma podjąć. Pracodawca na podstawie tych informacji może wnioskować, że osoba będzie w lepszym stopniu przyswajała sobie wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie.

Ale także inne zainteresowania są cennym czynnikiem w ocenie przydatności osoby do pracy. Jeśli pracodawca ma świadomość, że osoba swój wolny czas poświęca na aktywność sportową, rekreacyjną czy dydaktyczną, wówczas może wnioskować, że kandydat jest zdyscyplinowany, aktywny, zorganizowany itp.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Aby stworzyć atrakcyjne CV należy dobrze przemyśleć swoje działanie na rynku pracy. Oprócz tego, co się w nim zapisze, warto się wcześniej zastanowić, co zrobić, aby wyglądało jak najbardziej korzystnie. Życiorys zawodowy jest jedynie odzwierciedleniem naszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej i naszej wizji pracy. Dlatego też należy mieć świadomość, że każdą swoją aktywnością sprawiamy, że nasz obraz jako kandydata do pracy jest bardziej atrakcyjny.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK