| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Pierwsza praca

Pierwsza praca

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Dla pracodawcy są to niezwykłe korzyści, ponieważ nie ponosi on z tytułu przyjęcia stażysty żadnych kosztów finansowych. Osoba jest zarejestrowana przez cały czas w urzędzie i posiada status bezrobotnej, a stypendium stażowe czyli wynagrodzenie za pracę wypłaca jej urząd pracy.

Plusem dla stażysty jest fakt, że przez okres takiej pracy, można szukać zatrudnienia i zrezygnować ze stażu w razie znalezienia pracy bez żadnych konsekwencji finansowych. 

Dobrą metodą na zdobycie doświadczenia zawodowego jest również wolontariat. Jest to forma wykonywania pracy na danym stanowisku bez otrzymywania wynagrodzenia.

Wolontariat jest głównie kojarzony z aktywnością społeczną, ale może dotyczyć różnych dziedzin, dlatego też każdy może spróbować znaleźć pracodawca, który się zgodzi na przyjęcie wolontariusza.

Dla osoby pełniącej taką funkcję w środowisku zgodnym ze swoimi zainteresowaniami jest to możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Warto po zakończeniu wolontariatu poprosić pracodawcę o potwierdzenie faktu, że aktywnie uczestniczyliśmy w danym miejscu pracy, ponieważ nie ma on takiego obowiązku, a dla wolontariusza jest to poświadczenie okresu jego pracy.

Warto również zadbać o to, aby pracodawca wystawił referencje, które mogą być bardzo pomocne w zatrudnieniu w kolejnej firmie. 

Osoba, która zamierza pierwszy raz podjąć pracę powinna mieć wiedzę na temat tego w jaki sposób przedstawić się pracodawcy rozpoczynając od dokumentów aplikacyjnych, a kończąc na rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Ważne, aby nie ukrywać braku swojego doświadczenia, ponieważ ta informacja jest do sprawdzenia przez przyszłego przełożonego, ale aby przedstawić swoje auty w taki sposób, by pracodawca widział w kandydacie do pracy potencjał, który można wykorzystać w przyszłości.

Dlatego też należy się skoncentrować na swoich mocnych stronach i predyspozycjach osobowościowych, jakie mogą być pomocne przy wykonywaniu pracy na danym stanowisku. 

Jest wiele umiejętności uniwersalnych, które są przydatne w każdej pracy, bez względu na jej charakter. Mogą to być: odpowiedzialność, rzetelność, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność organizacji pracy i czasu, punktualność, dokładność, obsługa komputera, znajomość języków obcych, umiejętność pracy zespołowej czy indywidualnej, praca pod presją czasu, odporność na stres, umiejętność wykonywania pracy rutynowej, łatwość wykonywania wielu czynności jednocześnie, umiejętności negocjacyjne itp.

Zobacz również serwis: Praca

Pierwsza praca jest bardzo ważna, ponieważ wyznacza często kolejne kroki do kariery zawodowej. Warto mieć świadomość, że bez doświadczenia zawodowego mamy mniejsze szanse na to, aby znaleźć pracę zupełnie zgodną z naszymi oczekiwaniami.

Dlatego też warto trochę dostosować swoje oczekiwania, chociażby finansowe, do realiów rynku pracy. Szybko może się okazać, że podejmując pracę o jaką nam nie do końca chodziło, możemy zdecydowanie więcej zyskać niż szukając wciąż zatrudnienia z bardzo wygórowanymi ambicjami.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK