| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Dla wolontariusza z kolei jest to bardzo dobra okazja, aby obserwować i zapoznawać się ze specyfiką branży, nawiązywać kontakty z innymi itp. Po kilku miesiącach pracy w ramach wolontariatu, łatwiej znaleźć zatrudnienie przy kolejnych próbach.

Dlatego też warto starać się o możliwość wolontariatu w firmach prestiżowych, dużych, znanych. Dzięki temu istnieje większa szansa na zatrudnienie w tym miejscu czy też lepsze rekomendacje do pracy gdzie indziej. Jest to również znacznie lepsza szansa na poznanie pracy.

Studenci studiów zaocznych czy wieczorowych mają możliwość odbycia stażu. Ważne, aby ten staż był jak najbardziej zgodny z przyszłym zawodem, ponieważ będzie to inwestycja w doświadczenie zawodowe.

Możliwość taką posiadają studenci studiów niestacjonarnych, ponieważ warunkiem koniecznym jest zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy. W urzędzie można korzystać z zamieszczonych tam przez pracodawców ofert stażowych, lecz również warto samodzielnie poszukać firmy, która zgodzi się na przyjęcie stażysty.

Pracodawcy są raczej chętni w przyjmowaniu stażystów, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu kosztów – stypendium stażowe wypłaca Powiatowy Urząd Pracy. I tutaj też, przy wyborze, należy się kierować prestiżem i wielkością firmy, ponieważ znaczący pracodawca może przynieść większe korzyści na przyszłość – zatrudnienie w tym miejscu czy zdobycie bogatego doświadczenia zawodowego, które ułatwi szansę na zatrudnienie w danym zawodzie. 

Jeśli nie ma możliwości odbywania stażu ani uczestniczenie w wolontariacie, wówczas warto pomyśleć o innych formach aktywności zawodowych. Mogą to być np. praktyki studenckie. Oprócz tych, które są w programie kształcenia wyższego na uczelni, warto samodzielnie próbować odbyć praktyki w większy zakresie.

Okres studiów jest bardzo dobry momentem, aby tego typu doświadczenie zdobyć. Jeśli student napisze prośbę o odbycie praktyk, a prośba ta zostanie podpisana przez dziekana uczelni, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca przychylnie zareaguje na możliwość odbycia takich praktyk.

Jest to więc szansa, by zdobyć doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonowania branży w kilku firmach.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Warto także walczyć o zagraniczne stypendia fundowane przez uczelnie czy wymiany studenckie w ramach toku kształcenia. Jest to nie tylko świetna okazja do poznania nowych, ciekawych miejsc, lecz przede wszystkim szansa na doświadczenie życiowe i zawodowe, możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach.

W momencie, kiedy osoba nie ma jeszcze żadnych zobowiązań rodzinnych, wówczas łatwiej jest zdecydować się na tego typu wyjazd. Mogą one być pomocne wtedy, kiedy trzeba będzie szukać pracy w miejscu zamieszkania i nie będzie możliwości przemieszczania się. 

Aby być skutecznym na rynku pracy, należy przede wszytki mieć świadomość, jakie oczekiwania wobec kandydatów maja pracodawcy. W im większym stopniu spełnimy te wymogi, tym łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie, które w sposób satysfakcjonujący będziemy wykonywać.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK