| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Rozmowa z pracodawcą jest jednym z elementów całego procesu rekrutacyjnego. Dla jednych jest to bardzo stresujące doświadczenie, inni natomiast z jak największym spokojem podchodzą do tego typu spotkań. Oczywiście bardzo zależy od osobowości kandydata do pracy, ale nie bez znaczenie ma również przygotowanie do takiej rozmowy. Pomimo faktu, że coraz więcej się mówi oraz pisze na temat przygotowania do spotkania z pracodawcą, to jednak wiele osób popełnia bardzo rażące błędy podczas rozmowy.

W sytuacji stresowej, jaką jest rozmowa bardzo łatwo zapomnieć podstawowe rzeczy, a jeszcze trudniej wyselekcjonować te informacje, które byłby odpowiednie dla pracodawcy. Przychodzą nam do głowy informacje, które nie są warte poruszania podczas rekrutacji, ale pod wpływem presji czasu – przecież pracodawca czeka na odpowiedź – mówimy o tym. Bardzo często po fakcie, osoba zastanawia się, dlaczego o pewnych rzeczach w ogóle mówiła albo, że pewne rzeczy mogła powiedzieć w inny sposób.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej może skutkować jeszcze jednym niepożądanym zjawiskiem. Odpowiedzi są chaotyczne i nieprzemyślane, a co za tym idzie, mogą stać się niekorzystne dla kandydata do pracy. Pracodawcy, widząc brak przygotowania, często próbują zagonić swojego rozmówcę w „kozi róg”, a to jest sytuacja już prawie bez wyjścia dla osoby, która się tego nie spodziewa.

Kolejnym błędem może być również brak odpowiedniego stroju. Nie przywiązywanie do tego elementu żadnej uwagi może spowodować, że wywrzemy na pracodawcy niekorzystne dla nas pierwsze wrażenie. Należy zwrócić na szczególną uwagę, ponieważ od pierwszych chwil naszego spotkania bardzo wiele zależy. Bardzo trudne zatrzeć pierwsze wrażenie, jeśli było ono niekorzystne. A warto pamiętać, że pracodawca zwraca uwagę na wszystko, ponieważ wiele elementów składa się na ogólny wizerunek kandydata do pracy.

Również wiele można stracić poprzez przywitanie się z pracodawcą jako pierwsza osoba lub też zajęcie miejsca bez zaproszenia. Takie drobne rzeczy, mimo że nie powinny mieć wpływu na jakość wykonywanej przez nas pracy, to jednak wiele mówi o nas jako o człowieku, a pamiętajmy, że pracodawca zatrudnia nas jako osobę nie tylko mającą wykonywać określone działania, lecz także jako współpracownika, koleżankę, kolegę z pracy. Dlatego też tak ważne są kompetencje społeczne, którymi się posługujemy w pracy jako środowisku społecznym.

Kandydaci do pracy często także zapominają zabrać na rozmowę z pracodawcą dokumentów, które mogą okazać się potrzebne, np. świadectwa pracy z poprzednich miejsc, certyfikaty i zaświadczenia ze szkoleń czy dyplomy ukończonych szkół. Nie jest nigdzie zaznaczone, że powinno się je mieć przy sobie i pracodawca o nie poprosi, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, aby je pokazać, wówczas warto je mieć.

Większość problemów z atrakcyjnym przedstawieniem się podczas rozmowy kwalifikacyjnej jako odpowiedni kandydat do pracy tkwi w braku przygotowania się do tego spotkania. Osoba, która w sposób rzetelny i sumienny poszukuje zatrudnienia, wie, że bez przygotowania bardzo trudno jest zaprezentować się zgodnie ze swoimi własnymi oczekiwaniami. Warto pamiętać, że od tej rozmowy bardzo wiele zależy. Jeśli nie zadbamy, aby wypaść jak najlepiej, to może kolejna szansa podjęcia pracy zostanie zaprzepaszczona.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK