| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Aby dokonać tej analizy potrzeba jest otwartość na zaakceptowanie pewnych nowych rozwiązań, które mogą się pojawić. Może się bowiem okazać, że korzystniej jest przeszkolić się w jakimś konkretnym kierunku, aby uzyskać wiedzę teoretyczną i szukać pracy zgodnej z kierunkiem tego szkolenia, ponieważ mamy do niej naturalne predyspozycje i zajmowaliśmy się tymi czynnościami przez wiele lat, chociaż nie była to praca zawodowa, a jedynie nasza aktywność w formie hobby czy innej formie pozazawodowej.

Jeśli już wiemy, w jakim obszarze będziemy szukać pracy, to warto skonfrontować to z rynkiem pracy. Może się bowiem okazać, ze nasze wyobrażenia o danym zawodzie są zupełnie inne w kontekście możliwości zatrudnienia pracowników na lokalnym rynku pracy. Czasem potrzeba pracy w zawodzie jest tak silna, że osoby wyjeżdżają do innych miast po to, aby pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, ponieważ gdzie indziej tej pracy jest więcej, wówczas szanse na zatrudnienia również się zwiększają. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami pojawiającymi się w urzędach pracy, w prasie, w radiu czy telewizji itp., aby mieć świadomość, jakich pracowników obecnie potrzebują pracodawcy.

Czasem w tym momencie istnieje potrzeba uzupełnienia swojego wykształcenia czy innych kwalifikacji, zdobycie uprawnień itp. Osoba, która poszukuje zatrudnienia będzie widziała w tym możliwość uatrakcyjnienia swojej sylwetki zawodowej, natomiast osoba zniechęcona poszukiwaniem pracy będzie upatrywać kolejną barierę. Dlatego tak ważne, aby ustalić priorytety i być otwartym na dostosowywanie się do rynku pracy, w jakim chcemy funkcjonować.

Jeśli już te wszystkie elementy są wypełnione to warto skonstruować dokumenty aplikacyjne, które będą naszym narzędziem w kontakcie z pracodawcą. Napisanie dobrych dokumentów również wymaga czasu i wiedzy. Aby zebrać tę wiedzę oraz ewentualnie spotkać się z doradcą zawodowym, który pomoże w stworzeniu wizytówki, potrzeba zaangażowania.

Zobacz również: Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne?

Na tym etapie widać, czy rzeczywiście potrafimy dostosować się do oczekiwań pracodawcy. Chociaż dokumenty aplikacyjne są wielokrotnie wymogiem formalnym przy rekrutacji, osoby tworzą je bardzo pobieżnie bądź buntują się przed ich napisaniem. Jeśli chcemy, aby nasza sylwetka zawodowa mogła być przedstawiona pracodawcy, wówczas powinniśmy się dostosować do tych wymogów.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK