REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak być asertywnym w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Asertywność jest często utożsamiana z umiejętnością mówienia „nie”. Owszem, jest to jeden z aspektów zachowań asertywnych, aczkolwiek nie jedyny. Asertywność jest to postawa, która pozwala dbać o swoje interesy, ale także szanuje prawa innych osób.

REKLAMA

Wyróżniamy jeszcze dwa inne style zachowania, tj. zachowania agresywne czyli dominujące oraz zachowania uległe czyli podporządkowujące się naciskom innych. Podsumowując, zachowanie asertywne jest najbardziej dojrzałą, przemyślaną i świadomą formą budowania relacji między ludźmi. W jaki sposób może to mieć zastosowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Oczywiście, taka rozmowa, jest to nawiązanie relacji interpersonalnej, więc istotne jest jakie zachowanie dominuje podczas jej tworzenia.

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest specyficzną formą kontaktu, ponieważ już na wprowadzeniu ustalone są role – przełożonego i podwładnego. I właśnie dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie pewnych zasad współżycia społecznego. To prawda, że pracodawca jest w tej relacji w dużo bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ to on rekrutuje osobę do pracy, musi ją przetestować, ocenić i wydać odpowiednią opinię. I tu właśnie często zostaje popełniony błąd w nadużywaniu swojej roli. To, że pracodawca ma pewnego rodzaju władzę nad kandydatem nie oznacza jeszcze, że może odnosić się po niego w sposób lekceważący, nieprzyjemny czy upokarzający. Powinien pamiętać, że przyszły pracownik jest człowiekiem, któremu należy się szacunek i nie ma tu znaczenia status społeczny. Często sami kandydaci prowokują tego typu sytuacje, stawiając siebie w roli osoby, która jest uległa, zależna od pracodawcy, niemal ubezwłasnowolniona. Z tego też powodu odpowiadają na wszystkie pytania, nawet te dotyczące życia prywatnego i osobistych relacji ze współpracownikami w poprzednim miejscu pracy. Uważają bowiem, że pracodawca na rozmowie „może wszystko”. Jako przyszły pracownik osoba, również ma takie samo prawo do odmowy jak jego szef. Nie chodzi o to, aby pokazać swoją wyższość, ale żeby poszanować wzajemnie swoje prawa do decydowania o wielu rzeczach.

Z drugiej strony nie można dopuścić do sytuacji, kiedy kandydat swoje zachowanie asertywne przerodzi w agresję. To, że jako człowiek ma prawo do wyrażania swoich poglądów, nie oznacza, że może odnosić się bez szacunku, roszczeniowym i wszechwiedzącym tonem.

Optymalnym wyjściem jest wypośrodkowanie swojego zachowania, jako osoby poszukującej zatrudnienia. Jeśli mamy skłonności do bycia uległymi należy wypisać sobie na kartce warunki, na jakich chcielibyśmy zostać przyjęci do pracy i próbować w łagodny, aczkolwiek stanowczy wynegocjować je od pracodawcy. Jeśli natomiast mamy tendencję do agresji, należy zastanowić się, jakie pytania mogą wywoływać u mnie negatywne emocje i dlaczego oraz przeanalizować inne sposoby rozwiązania tego problemu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pierścień blokad wokół Warszawy. Sprawdź mapę blokad i objazdy. Jak dojechać do pracy? [onLINE, AKTUALIZACJA, 20 marca]

    Wirtualna Polska informuje o tym, że Warszawa z trzech stron będzie otoczona blokadami rolników. 

    3 państwa, do których najczęściej wyprowadzają się Polacy

    Do jakich państw najczęściej wyprowadzają się Polacy? Coraz mniej osób wybiera Wielką Brytanię. Więcej jest wyprowadzek z Polski czy powrotów do kraju? Oto statystyki.

    W praktyce obniżka o 80 groszy. Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]. Już 1 kwietnia 2024 r.

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    REKLAMA

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    REKLAMA

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA