REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do testów psychologicznych

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Często spotykamy się z faktem, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub jako jedna z jej części zostanie przeprowadzony test psychologiczny. Najczęściej wywołuje to bardzo duże obawy z punktu widzenia aplikującego. Ale czy słusznie? Jak przygotować się do testu, który będziemy musieli rozwiązać? Czego można się spodziewać? Jakich pytań, poleceń?

Testy psychologiczne, które są wykorzystywane podczas rekrutacji mogą przybierać różnego rodzaju formy. Może to być tradycyjny test „papier-ołówek”, gdzie zadaniem kandydata do pracy będzie uzupełnienie poleceń, odpowiedź na pytania itd. Może to być również wersja komputerowa testu, gdzie osoba będzie musiała zaznaczać odpowiedzi na ekranie za pomocą myszki. Mogą to być różne metody rekrutacyjne oparte na scenkach symulowanych, gdzie odpowiednie osoby obserwują zachowanie kandydatów, aby wyłowić w nim obecność cech, których poszukuje pracodawca.

REKLAMA

Testy psychologiczne mogą badać wiele obszarów, między innymi: styl radzenia sobie ze stresem, sposób komunikacji, łatwość nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, zdolności percepcyjne, kompetencje społeczne, inteligencję itd.

REKLAMA

Wiele z tych obszarów jest niezbędnych do odpowiedzialnego i rzetelnego wywiązywania się ze swoich obowiązków pracowniczych, ale również wiele z cech może prognozować, jakim współpracownikiem będzie dana osoba, jakie nawiąże relacje z innymi.

Testy psychologiczne mogą mieć ograniczenia czasowe lub być bez żadnego ograniczenia. Może zdarzyć się również, że tylko niektóre zadania będą wymagały od kandydata, aby wykonał je w określonych ramach czasowych. Często można wówczas obserwować, jak kandydat radzi sobie z działaniem pod presją czasu, w niesprzyjających warunkach, pracując w szybkim tempie. Wszystkie te informacje mogą mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Może również w procesie rekrutacyjnym być miejsce na wywiad z psychologiem. Wówczas kandydat jest pytany o różne rzeczy i na ich podstawie określane są odpowiedzi spełniające wcześniej ustalone kryteria. To jest również moment, kiedy psycholog może zobaczyć, jak kandydat radzi sobie w stresującej sytuacji, w jaki sposób się wypowiada, czy jest swobodny czy spięty.

REKLAMA

Jak zatem przygotować się do tego typu testów? Otóż jest to bardzo ograniczone. Nikt nie jest w stanie nauczyć się na pamięć odpowiedzi na pytania zawarte w testach psychologicznych. Powodem nie jest fakt, że testy nie są wcześniej udostępnione (a jest to ściśle przestrzegane), ale tak naprawdę tylko rekrutujący wiedzą jakich cech u kandydata szukają. Nie mamy pewności, że należy odpowiadać na pytania tak, aby wskazywało, że potrafimy pracować w szybkim tempie i mamy zdolności rozwiązywania wielu zadań jednocześnie, czy raczej że jesteśmy dokładni i skupiamy się jednorazowo tylko na jednej czynności. Czasem jedna cecha może być w naszym mniemaniu zaletą, a z punktu widzenia pracodawcy może to być cecha niepożądana na określonym stanowisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale jednak brak przygotowania na taki test psychologiczny daje nam poczucie dyskomfortu. Zatem można zadać sobie kilka podstawowych pytań dotyczących naszym stałych cech charakteru. Jakimi jesteśmy ludźmi? Czy łatwo nawiązujemy relacje? Czy jesteśmy towarzyscy? Co lubimy robić w wolnym czasie? Co nas najbardziej denerwuje? W jaki sposób się relaksujemy? Jakie są nasze cele życiowe i zawodowe?

Im bardziej zanalizujemy cechy własnej osobowości, tym będziemy pewniejsi podczas testów rekrutacyjnych. Ważne, aby pamiętać, że takie testy nie zawierają odpowiedzi ani dobrych ani złych i nie należy tak ich rozpatrywać. Testy mają na celu dopasowanie do proponowanego stanowiska osobę, która będzie najlepiej wypełniała swoje zadania i będzie jej to przychodziło z łatwością i będzie miała satysfakcję z wykonywania tego zawodu. Odpowiedni dobór pracowników na określone stanowiska jest to niezmiernie trudna praca i dlatego też kandydatów prosi się o udział w badaniach, ponieważ często sama rozmowa nie wystarczy, aby diagnozować potencjał zawodowy.

Dlatego też nie należy bać się testów psychologicznych. Trzeba odpowiadać na zadawane pytania w sposób szczery. Najczęściej kandydaci proszeni są o zaznaczanie pierwszego skojarzenia, ponieważ wówczas nie próbują przedstawiać się w jaki najlepszym świetle(ze swojego punktu widzenia), ale szczerze wpisują to, co myślą o osobie.

Testy psychologiczne powinny być również ogromną wartością dla samego aplikującego. Jeśli wykluczą nas jako potencjalnego pracownika na dane stanowisko, to prawdopodobnie dlatego, że nie spełniamy stawianych wymagań, a co za tym idzie, z przyszłej pracy nie czerpalibyśmy odpowiedniej satysfakcji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wyciek danych pacjentów wrocławskiej kliniki. Prezes UODO monitoruje sprawę

    Wyciekły dane pacjentów jednej z wrocławskich klinik. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zna sprawę i podejmie odpowiednie działania w ramach przysługujących mu uprawnień i zadań.

    Rada Ministrów: Rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

    Po świętach rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tzw. sygnalistów. Projekt przewiduje, że sygnaliści będą mieli prawo do pełnego odszkodowania w razie dopuszczenia się wobec nich działań odwetowych.

    Rodzicom kończy się czas na skorzystanie z ważnego uprawnienia. Pozostał już tylko kilka tygodni. Sprawdź, czy o tym pamiętasz.

    Katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem w ostatnich latach systematycznie się powiększa. Jednak im starsze jest dziecko, tym mniej uprawnień przysługuje rodzicom. Warto więc pamiętać o tych niewielu, z których rodzice mogą skorzystać także na starsze dzieci.

    Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

    Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

    REKLAMA

    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    REKLAMA

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    REKLAMA