| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Uwaga na gesty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Uwaga na gesty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, często więcej niż nasze słowa mówią za nas nasze gesty. Warto poznać język gestów, może się okazać bardzo przydatny w czasie naszej rozmowy z przyszłym pracodawcą.

Uśmiech sprawdza się w każdej sytuacji. To otwiera drogę, burzy mury nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście uśmiech szczery i pogodny, nie drwiący uśmieszek. Symbolizuje on człowieka pogodnego, sympatycznego i kontaktowego. Czyż nie z kimś takim sami chcielibyśmy pracować? W żadnym wypadku nie ściągajmy brwi i nie zaciskajmy ust, ponieważ świadczyć to będzie o naszym niezadowoleniu (np. z jakiegoś pytania zadanego nam przez pracodawcę) czy złości. Nie wolno nam też podnosić brwi i otwierać szeroko ust, bo rekrutujący uzna, że jesteśmy czymś bardzo zdziwieni.

Została rzecz ostatnia – gesty, czyli ruchy rąk, głowy czy palców. Ważne jest żeby nie przesadzać, czyli nie powtarzać pewnych gestów zbyt długo, bo mogą one być źle poczytane.

Można oczywiście kiwać głową dla poparcia lub zaprzeczenia, ten gest wzmocni naszą odpowiedź. Nie stukajmy palcami o kolano czy biurko, bo pracodawca może pomyśleć, że jesteśmy czymś zdenerwowani. Nie zaciskajmy również pięści, to oznacza postawę waleczną. W żadnym wypadku nie trzymajmy rąk w kieszeni, ja uważam to za brak szacunku do rozmówcy, w każdej sytuacji, a co dopiero podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Jedno zdanie o tonie głosu. Nie mówmy ani za cicho ani za głośno. Starajmy się mówić przede wszystkim wyraźnie. Wyrażajmy się jasno, prosto i zrozumiale. Jeżeli czegoś nie wiemy nie kręćmy, lepiej powiedzieć prawdę. Będzie to na pewno docenione przez pracodawcę.

Komunikacja gestami jest bardzo ważna ale nie zapominajmy, że musi ją wspierać komunikowaniem słowem. Nie może być sprzeczności między tym, w jaki sposób się zachowujemy, a tym co mówimy. Zachowajmy po prostu równowagę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK