| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Jakie pytania zadawać przyszłemu pracodawcy

Jakie pytania zadawać przyszłemu pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna kojarzona jest przez kandydatów do pracy najczęściej jako forma odpytywania przez pracodawcę. I oczywiście w dużej mierze tak jest, że to osoba aplikująca na dane stanowisko udziela informacji, opowiada o swoich poprzednich miejscach zatrudnienia, o stanowiskach, jakie zajmowała poprzednio, przebiegu edukacji, zainteresowaniach itd. Ale zazwyczaj pod koniec rozmowy pracodawca pozostawia czas, kiedy to kandydat może zadawać pytania.

Warto pamiętać, aby pracodawca nie odniósł wrażenia, że jesteśmy bardzo pewni tego, że pozytywnie przejdziemy proces rekrutacji. Może to odnieść wręcz odwrotny skutek. Dlatego nie należy zadawać pytań, które by świadczyły, że już jesteśmy pracownikiem danej firmy. Nie powinniśmy pytać, w jakim pokoju będziemy siedzieć, jaka jest marka służbowego samochodu, po jakim czasie można liczyć na premię, czy są organizowane wyjazdy integracyjne dla pracowników, jak wysokie są świadczenia socjalne itp. Są to informacje, które pracodawca na pewno nam udzieli w momencie, kiedy już zostaniemy pracownikiem jego firmy. Ale podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy tego typu pytań unikać.

Jeśli uzyskamy potwierdzenie pozytywnego przebiegu rekrutacji, to również należy pamiętać, aby uzyskać wszelkie potrzebne informacje. I tak powinniśmy się dokładnie dowiedzieć, kiedy zostanie podpisana umowa, w jakim terminie należy dostarczyć badania lekarskie, poświadczające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy itd.

Chociaż rozmowa kwalifikacyjna bardziej nam się kojarzy z egzaminem niż swobodną pogawędką, to należy pamiętać, że po drugiej stronie jest człowiek i dobrze byłoby nawiązać z nim interakcję. Jeśli będziemy tylko sucho odpowiadać na pytania, które zada nam pracodawca, to może on odnieść wrażenie, że nie angażujemy się w proces rekrutacyjny, a aplikacja została złożona w sposób przypadkowy, nieprzemyślany. Oczywiście należy pamiętać, aby nie przekroczyć pewnych granic, które powinny być przez cały czas zachowane miedzy pracodawcą a kandydatem do pracy. Najlepiej, gdy sami pomyślimy, jakie pytania chcielibyśmy usłyszeć od osoby aplikującej, gdybyśmy sami zatrudniali pracownika. W ślad za tym, zaraz przyjdą nam do głowy pytania, jakich wcale nie chcielibyśmy usłyszeć.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK