REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testy zamiast rozmów kwalifikacyjnych

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Proces rekrutacyjny coraz częściej składa się z bardzo wielu etapów. Chociaż jeszcze wielu pracodawców za najbardziej wiarygodną metodę poszukiwania pracowników uważa rozmowę kwalifikacyjną, to już znaczna część korzysta z innych, nowoczesnych technik rekrutacji. Do takich technik należą testy.

REKLAMA

Testować kandydatów do pracy można w różnoraki sposób, jest to najczęściej uzależnione od specyfiki firmy czy instytucji. Pracodawcy widzą potrzebę przeanalizowania profilu kandydata do pracy biorąc pod uwagę wiele kryteriów. Coraz częściej istotną rolę odgrywają cechy osobowościowe i kompetencje społeczne. Łatwiej bowiem przeszkolić pracownika w zakresie przygotowania merytorycznego, np. obsługę maszyn, obsługę klienta, znajomość odpowiednich zagadnień niż nauczyć go pracy w zespole, nawiązywania relacji interpersonalnych czy sumienności i rzetelności w stosunku do zadań zawodowych. Odpowiednie narzędzia stosowane do rekrutacji w formie testowej są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić, czy dana osoba przejawia cechy, które są pożądane na proponowanym stanowisku.

REKLAMA

Często również stosowane są testy inteligencji określające konkretne predyspozycje do wykonywania konkretnych czynności, np. inteligencja werbalna, emocjonalna itd. Pracodawca mając taką wiedzę, może wnioskować, czy kandydat będzie miał łatwość z dostosowaniem się do środowiska pracowniczego, w którym się znajdzie.

Testy mogą również mierzyć postawy przedsiębiorcze, zdolności organizacyjne czy kreatywność. Są to cechy, które są pożądane na stanowiskach kierowniczych, liderów grupy, przywódczych. Daje to wizerunek kandydata mającego podstawy do zrealizowania się zawodowo pełniąc te funkcje.

REKLAMA

Testy mogą również sprawdzać przygotowanie merytoryczne do pracy. Specjalnie na potrzeby procesu rekrutacji konstruowane są pytania związane z zagadnieniami dotyczącymi firmy, obowiązkami na danym stanowisku, możliwościami rozwoju firmy, regulaminem, zakresem odpowiedzialności, podnoszeniem jakości usług, konkretnymi produktami, możliwościami promocji firmy itp. W przypadku instytucji państwowych należy również zapoznać się z ustawami właściwego ministra, których zapisy obowiązują dany urząd.

Testowanie w procesie rekrutacji może być również w formie praktycznej, tzn. można poprosić kandydata o wykonanie czegoś, zademonstrowanie, przeanalizowanie, zaprezentowanie. Ale to również jest uzależnione od specyfiki jednostki do której kandydat aplikuje i stanowiska, jakie zamierza objąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardziej skomplikowane formy testowania pracowników polegają na przygotowywaniu wielu, bardzo skomplikowanych prezentacji związanych z branżą, w której firma funkcjonuje. Nie chodzi tutaj tyle o wiedzę merytoryczną, ponieważ można się posiłkować informacjami zaczerpniętymi z różnorodnych źródeł, ale bardziej o organizację pracy, systematyczność, zaplanowanie i realizację zadania oraz końcowy efekt czyli zaprezentowanie swojej propozycji na forum. Również wystąpienia publiczne mają na celu zapoznanie się z możliwościami kandydata do wykonywania tego rodzaju zadań. Jest to bardzo cenna informacja dla pracodawca , jeśli pracownik ma w zakresie swoich obowiązków tego typu wystąpienia czy prezentacje.

Testy związane z cechami osobistymi kandydata, choć zwiększają prawdopodobieństwo określenia wizerunku osoby, mają jedną wadę – kandydat sam je wypełnia i może w nich wpisywać wszystko, co niekoniecznie musi się pokrywać z prawdą. Nie chodzi o to, że osoba celowo fałszuje wyniki testu, ale może podświadomie zakreślać te zachowania, które by chciała kreować, cechy, które chciałaby posiadać, co jest atrakcyjne, akceptowane społecznie. Aby test był wiarygodny i oddawał rzeczywisty obraz osoby, musi być dobrze skonstruowany, a ponadto osoba go wypełniająca musi mieć dużą samoświadomość, znać swoje możliwości, ograniczenia, predyspozycje.

Inaczej z kolei jest z testami praktycznymi, gdzie pracodawca może obserwować, jak kandydat radzi sobie z wykonywaniem zadań, w jakim stopniu sprawiają mu one trudność, jakie są jego mocne i słabe strony.

W zakresie selekcji jest bardzo dużo możliwości doboru odpowiednich osób do pracy. Powstają coraz to nowe techniki i metody rekrutacji pracowników. Jednak nic nie zastąpi osobistego kontaktu pracodawcy z kandydatem do pracy. Wprawny rekruter na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej jest w stanie wyciągnąć bardzo wiele, istotnych dla siebie, wniosków. Może wówczas obserwować kandydata, zadawać u pytania, słuchać zadawanych pytań, wnioskować, jak osoba zachowuje się w sytuacji stresu (jaką jest rozmowa kwalifikacyjna) – to wszystko składa się na holistyczny obraz osoby. Poza tym można poznać motywy, jakimi kieruje się osoba interesująca się podjęciem zatrudnienia właśnie w tej firmie. I ostatni, ale chyba najważniejszy czynnik – na podstawie relacji jaką się nawiązuje można wywnioskować, czy dana osoba dobrze prognozuje jako przyszły pracownik w czysto ludzkim aspekcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

Przedostatnie 13. emerytury będą wypłacone wcześniej. Ile wyniesie "trzynastka" na rękę?

Dobiega końca tegoroczna wypłata 13. emerytur. Przedostatnie „trzynastki" dotrą do seniorów jeszcze przed tym weekendem. W piątek, 19 kwietnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Obecnie rozpętanie debaty o aborcji nie opłaca się nikomu, potwierdził Terlikowski. I nie ma to związku z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Układ sił jest taki, że na tym etapie koalicja nie jest w stanie przegłosować w Sejmie aborcji do 12 tygodnia. Nie jest w tym wypadku nawet niezbędne weto Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdzi Terlikowski w czasie rozmowy w naszym studiu.

REKLAMA

Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

Mniej niż miesiąc dzieli nas od egzaminów ósmoklasistów i matur. Czas na naukę powoli się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom w inny sposób. Sprawdź, co możesz zrobić.

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem.

Sposób rozliczania ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Blokada rachunku przedsiębiorcy i wykreślenie z rejestru VAT. Organ skarbowy powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek

Blokada firmowego rachunku i wykreślenie z rejestru VAT. Sąd administracyjny w Warszawie w dniu 6 lutego 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1790/23) orzekł, że sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go statusu czynnego podatnika VAT organ powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Dziemianowicz-Bąk zdradza, kiedy to będzie możliwe

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podczas rozmowy w programie "Graffiti", podkreśliła konieczność rozważenia skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Argumentuje, że Polacy potrzebują więcej czasu na życie, przyjaźń i miłość, a nie tylko na pracę.

Instytucja rodzicielstwa zastępczego - na czym polega, dlaczego jest tak mało znana?

Instytucja rodzicielstwa zastępczego (pieczy zastępczej) jest dość mało znana, dwie trzecie polskiego społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem. Główną przeszkodą w rozwoju rodzicielstwa zastępczego w naszym kraju jest ogromna odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach zastępczych.

REKLAMA