| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Do procesu kwalifikacyjnego przystępują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Bardzo często kandydaci do pracy czują się dyskryminowani ze względu na wiele czynników. Są to np. wiek, płeć, rasa, wyznanie, religia, kolor skóry itp. Dlaczego zatem większe poczucie dyskryminacji mają kobiety podczas rozmów z pracodawcą?

Kolejnym elementem jest opieka nad osobami zależnymi. To właśnie kobiety w dużej mierze opiekują się starszymi, schorowanymi bliskimi w rodzinie. To może powodować zmęczenie, brak zaangażowania w wykonywanie obowiązków czy brak koncentracji i obniżenia kondycji psychicznej i fizycznej pracownicy. Taka pracownica przestaje być dla pracodawcy w pełni wydajna i atrakcyjna.

Chociaż pracodawcy często nadużywają swoich uprawnień przy rekrutacji na stanowiska do swojej firmy, to jednak również kobiety często doprowadzają do sytuacji, by potencjalny pracodawca zadawał osobiste pytania.

Zamieszczenie w swoim CV lub/i liście motywacyjnym informacji dotyczących sytuacji rodzinnych powoduje, iż pracodawca dostaje bodziec do rozmowy na ten temat. Dlatego też powinno się zwracać szczególną uwagę na to, co jest wpisywane do dokumentów przy aplikacji do pracy.

Kobiety nie są zobowiązane do odpowiedzi na pytania osobiste podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą zawsze powiedzieć, iż ich sytuacja rodzinna nie ma żadnego związku z jakością wykonywanych usług lub po prostu nie odpowiadać na te pytania. Jednak przy obecnej sytuacji, kiedy są trudności ze zdobyciem dobrej pracy, kobiety pozwalają się wykorzystywać już podczas rekrutacji. Jest to zupełnie zrozumiały mechanizm, ponieważ za wszelką cenę chcą uzyskać zatrudnienie, które podniesie ich status społeczny i ekonomiczny. Jednak należy się zastanowić czy pracodawca, który dyskryminuje już na samym początku współpracy będzie szefem, który zrozumie kobietę w trudnych sytuacjach i nie będzie jej robił problemów, kiedy już będzie jego pracownicą.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK