| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Bezrobotny we Włoszech

Bezrobotny we Włoszech


Ogarnięte kryzysem kraje Europy coraz częściej borykają się z problemem bardzo szybkiego wzrostu bezrobocia. Dotyczy to także obywateli Polski, którzy pracując we Włoszech i tracąc pracę w wyniku kryzysu, znalazły się w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Trzeba wiedzieć, że każda legalna praca w którymkolwiek kraju Europy uprawnia nas do zasiłku dla bezrobotnych. Niestety we Włoszech system tego rodzaju pomocy państwowej jest bardzo restrykcyjny i wręcz uciążliwy dla osób bezrobotnych.

Aby myśleć o zasiłku dla bezrobotnych we Włoszech, trzeba najpierw spełniać określone warunki. Zarówno jego wysokość i długość zależy od wieku pracownika, okresu zatrudnienia, a także branży w której się pracowało. Należy pamiętać, że we Włoszech wiele zagadnień z zakresu prawa pracy i związanych z tym świadczeń jest uregulowane nie w głównych krajowych aktach prawnych, ale w rozporządzeniach o małym zasięgu lub układach zbiorowych pracy. 

Myśląc o zasiłku należy zatem najpierw ustalić, w jakiej branży pracujemy, każda z nich ma bowiem określone zasady. Próbując uzyskać zasiłek musimy także liczyć się z tym, że urząd pracy - Centri per l'impiego będzie wymagał od nas pisemnych umów o pracę. Dla pracowników sezonowych lub zatrudnionych w rolnictwie niewątpliwie będzie to duży problem, gdyż w takich sytuacjach rzadko w ogóle podpisywane są umowy. Włoskie urzędy pracy warunkowo uznają ustne umowy o pracę, procedura ta jest jednak niezwykle skomplikowana i bez znajomości prawa i języka włoskiego na pewno sami sobie nie poradzimy.

We Włoszech nie ma jednolitej stawki ani okresu przyznania zasiłku.

Zasadniczo wysokość zasiłku to 50% ostatniej pensji, jak jednak było powiedziane wcześniej, w zależności od branży kwota ta może być wyższa lub niższa. Zasiłek można pobierać tylko przez 9 miesięcy, włoski system socjalny kładzie bowiem szczególny nacisk na efektywne szukanie pracy i dla włoskiego urzędu pozostawanie bez pracy przez 9 miesięcy jest równoznaczne z brakiem chęci podjęcia zatrudnienia.

Zasiłek wypłaca odpowiednik polskiego ZUS - czyli Instituto Nazionale Previdenza Sociale – INPS.

Osoby pobierające zasiłek muszą codziennie zgłaszać się do urzędu pracy, a co 15 dni muszą wypełniać oświadczenie dotyczące swojej sytuacji rodzinnej i majątkowej. Możliwe jest jednak podejmowanie pracy tymczasowej, krótszej niż 5 dni, bez utraty prawa do zasiłku.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »