| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Szkolenia i staże > Staż i praktyki studenckie - dobre zasady

Staż i praktyki studenckie - dobre zasady

Wprowadzenie dobrych zasad staży i praktyk studenckich stanowi główne założenie projektu zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Staże i praktyki mają stać się obowiązkowym elementów studiów wyższych uczelni o profilu praktycznym. Jakie inne zmiany czekają studentów oraz absolwentów?

Praktyki studenckie – dobre zasady

Odbycie stażu bądź praktyki studenckiej stanowi zazwyczaj obowiązkowy element studiów wyższych. Ich celem jest ułatwienie absolwentom uzyskania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych, niezbędnych do wykonywania pracy. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad projektem zmian, który zagwarantowałby wprowadzenie dobrych praktyk w tym zakresie. Celem podjętych działań jest dostosowanie programu praktyk do wymagań stawianych przez pracodawców.

Zobacz również: Umowa o staż

Założenia

Obowiązkowe praktyki

Jednym z głównych założeń nowelizacji jest wprowadzenie obowiązkowych praktyk na uczelniach o profilu praktycznym. Miałyby one trwać 3 miesiące. Obowiązek ich organizowania będzie leżał po stronie uczelni. Ważne by wypracować wspólne stanowisko wszystkich zainteresowanych stron: studentów, uczelni wyższych oraz firm umożliwiających odbycie stażu (przyszłych pracodawców). Praktyki powinny być bowiem wartościowe i przynosić korzyści dla wszystkich wskazanych podmiotów. Ich celem jest przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej. Mają uczyć konkretnych umiejętności, najlepiej w oparciu o uprzednio sporządzony program.

Praktyki najczęściej są nieodpłatne. Ważne więc by student w zamian za wynagrodzenie pieniężne otrzymał pakiet informacji i umiejętności, które zaprocentują w dalszym życiu zawodowym.

Dotychczas nie zostały sporządzone żadne wytyczne dotyczące programu praktyk ani staży. Studentom zlecane są proste zadania, usprawniające pracę w danej firmie ale nieumożliwiające zdobycia doświadczenia zawodowego. Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW jest to sytuacja niedopuszczalna.

Ważne także by podejście do praktyk zmienili sami zainteresowani – studenci. Obecnie odbycie stażu traktowane jest jako przykra konieczność, strata czasu. Żacy chcą odbyć praktyki jak najszybciej i po jak najmniejszej linii oporu. Zmiana charakteru praktyk ma pomóc w zmianie nastawienia. Mają się one stać cennym z zawodowego punktu widzenia doświadczeniem, niezbędnym dla samodzielnej pracy zarobkowej.

System dualny

Wzorem wielu państw zachodnich (m.in.: Niemczech i Austrii) zaproponowano przyjęcie dualnego systemu kształcenia. Polega on na zastosowaniu dwutorowego systemu nauczania. Ma obejmować zarówno typowe zajęcia akademickie jak i praktykę zawodową odbywaną w konkretnych firmach. Ścisła współpraca uczelni wyższych z pracodawcami pozwali na lepsze przygotowanie studentów na wymagania rynku pracy. Każda ze stron czerpie korzyści z takiego rozwiązania: student – zdobywa doświadczenia, pracodawca – poznaje przyszłych pracowników, uczelnia – ma świadomość braków i słabych stron oferowanego kształcenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »