| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Szkolenia i staże > Stypendium szkoleniowe - 2018 r.

Stypendium szkoleniowe - 2018 r.

Stypendium szkoleniowe przysługuje bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany na szkolenie przez powiatowy urząd pracy. Sprawdź ile wynosi stypendium szkoleniowe w 2018 r.

Komu przysługuje i nie przysługuje stypendium szkoleniowe?

Kwestie związane ze stypendium szkoleniowym zostały uregulowane w art.41 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tym przepisem stypendium szkoleniowe finansowane przez Fundusz Pracy przysługuje bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany na szkolenie przez powiatowy urząd pracy.

Bezrobotny, który jest uprawniony zarówno do stypendium jak i zasiłku dla bezrobotnych może wybrać jedno z tych świadczeń.

Prawa do stypendium szkoleniowego nie ma bezrobotny, jeżeli w okresie odbywania szkolenia przysługuje mu z tego tytułu inne stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium finansowane z Funduszu Pracy. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli bezrobotny pobiera takie świadczenie w wysokości mniejszej niż stypendium, to może on z tego stypendium skorzystać.

Jaka jest wysokość stypendium szkoleniowego?

Stypendium szkoleniowe jest przyznawane w zróżnicowanej wysokości. Może ono wynosić równowartość 120 % zasiłku dla bezrobotnych, jak i zaledwie 20 % tego samego zasiłku.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 r. do końca maja 2018 r. wynosi 831,10 zł brutto,  co oznacza, że 120 % tego zasiłku to kwota 997,40 zł brutto natomiast 20 % to kwota 166,30 zł.

Stypendium w wysokości 120 % zasiłku (997,40 zł brutto - 907,63 zł netto), przysługuje w przypadku skierowania bezrobotnego na szkolenie, którego miesięczny wymiar wynosi co najmniej 150 godzin. W przypadku mniejszej liczby godzin stypendium przyznawana jest proporcjonalnie, jednakże z zastrzeżeniem, że nie może ono być mniejsze niż 20 % zasiłku (166,30 zł).

Jeżeli bezrobotny w trakcie trwania szkolenia podjął zatrudnienie, działalność zarobkową lub podjął działalność gospodarczą, to ma on prawo do dokończenia tego szkolenia bez ponoszenia jego kosztów. Ponadto przysługuje mu stypendium w wysokości 20 % zasiłku (166,30 zł), przy czym bez znaczenia jest tutaj miesięczna liczba godzin szkolenia. Stypendium to przysługuje od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej do dnia zakończenia szkolenia. Od tego stypendium nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

Stypendium za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego stypendium przez 30 i mnożąc otrzymaną kwotę przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który stypendium przysługuje.

Zwrot kosztów szkolenia

Bezrobotny, który z własnej winy nie ukończył szkolenia, jest zobowiązany do zwrotu jego kosztów. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przyczyną nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Więcej o kosztach szkolenia znajdziesz w artykule poniżej.

Zobacz również:

Warto wspomnieć, że bezrobotnemu przysługuje stypendium również za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Niezdolność tę powinno się udokumentować zaświadczeniem lekarskim, albo wydrukiem zaświadczenia lekarskiego. Bezrobotny ma jednocześnie obowiązek zawiadomić powiatowy urząd pracy o niezdolności do pracy w terminie 2 dni od dnia wystawienia zaświadczenia i dostarczyć do powiatowego urzędu pracy w terminie 7 dni.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK