| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

Bezrobotny ma prawo do wielu świadczeń pieniężnych. Ma prawo między innym do dodatku aktywizacyjnego, stypendium, dodatku szkoleniowego, pożyczki szkoleniowej. Jednak najczęściej bezrobotnych interesuje zasiłek dla bezrobotnych.

Bezrobotni którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego mają prawo do zasiłku przez 12 miesięcy.

Zobacz także: Na jak długo można otrzymać zasiłek dla bezrobotnego

Zobacz także: Przez ile można pobierać zasiłek dla bezrobotnych

Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych w ściśle określonych przypadkach. Po pierwsze, gdy odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy. W przypadku, gdy bezrobotny po skierowaniu nie podjął szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych, zasiłek przysługuje mu dopiero po upływie okresu: 120 dni, w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni, w przypadku drugiej odmowy oraz 270 dni, w przypadku trzeciej odmowy.

W przypadku, gdy w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w urzędzie bezrobotny rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Bezrobotny, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie spowodował rozwiązanie ze swej winy stosunku pracy lub stosunku służbowego bez wypowiedzenia, uzyska prawo do zasiłku po okresie 180 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Bezrobotny traci prawo do zasiłku, gdy otrzymał świadczenie w postaci jednorazowego ekwiwalentu pieniężnego za urlop górniczy, jednorazowej odprawy socjalnej, zasiłkowej, pieniężnej po zasiłku socjalnym, jednorazowej odprawy warunkowej lub odprawy pieniężnej bezwarunkowej, lub otrzymał odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę, zasiłek przysługuje po upływie okresu, za który otrzymał ekwiwalent, odprawę lub odszkodowanie.

Zobacz także: Kiedy bezrobotny utraci prawo do zasiłku

Zobacz także: Jak nie stracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od długości okresu zatrudnienia oraz innych okresów zaliczalnych do okresu warunkującego nabycie prawa do zasiłku. W przypadku, kiedy okres pracy wynosi:

  • do 5 lat – zasiłek dla bezrobotnych przysługuje w wysokości 80 proc. zasiłku podstawowego,
  • od 5 lat do 20 lat lecz mniej niż 20 lat – zasiłek przysługuje w wysokości podstawowej, czyli 100 proc.,
  • co najmniej 20 lat – zasiłek przysługuje w wysokości 120 proc. zasiłku podstawowego.

Zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku. Jednakże zasiłek nie wzrośnie, gdy wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem nie uległ zmianie lub był ujemny.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Zobacz także: Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK