| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna pieniężna > Podatek od darowizny pieniężnej

Podatek od darowizny pieniężnej

Otrzymałeś darowiznę? Zapewne się cieszysz! Lecz kiedy emocje opadną nie zapomnij dokonać kilku formalności, aby Twoja radość nie trwała zbyt krótko.

Czym jest darowizna?

Umowa darowizny regulowana jest w art. 888 Kodeksu cywilnego jako bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Pamiętaj, iż oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Niedochowanie tego obowiązku nie powoduje jednak automatycznie nieważności darowizny, jeżeli została dokonana. Warto jednak zawrzeć taką umowę na piśmie.

Podatek od darowizny

Skoro twój majątek uległ zwiększeniu na skutek darowizny, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ciąży na Tobie obowiązek zapłaty podatku.
To jaką kwotę zmuszony będziesz oddać fiskusowi zależy od:

  •  kwoty nabytej darowizny

oraz

  •  przynależności do określonej grupy podatkowej.

Polecamy serwis: Darowizny

Grupa podatkowa

Wysokość podatku od spadków i darowizn zależy od tego, kim nabywca jest dla darczyńcy. Wyróżniamy trzy grupy podatkowe, do których zalicza się:

I grupa:  małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

II grupa: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

III grupa: innych nabywców.

Należy zaznaczyć, że powinowactwo istnieje nadal pomimo ustania małżeństwa w wyniku śmierci czy rozwodu.

Zobacz również: Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Rybaczyk

Prawnik, doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1995 r., najpierw w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie 15 lat w spółkach doradztwa podatkowego. Od lat prowadzi także szkolenia i wykłady, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK