| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna pieniężna > Darowizna gotówki

Darowizna gotówki

Otrzymałem od ojca 15.000 zł. Wypłacił je z banku i przekazał mi w gotówce, czy muszę teraz zawiadomić urząd skarbowy, żeby nie zapłacić podatku ?

Odpowiedź: Czytelnik nie może zwolnić się z podatku.

Niestety czytelnik (pomimo tego, że należy do tzw. grupy 0 – porównaj grupy podatku od spadków i darowizn) nie może skorzystać z zupełnego zwolnienia od podatku od darowizny.

Wynika to wprost z normy art. 4 a ust. 1 p. 4 ustawy po podatku od spadków i darowizn. Stanowi on o tym, iż aby skorzystać z zwolnienia nabywca musi udowodnić otrzymanie pieniędzy poprzez :

  • wpłatę na jego rachunek bankowy
  • wpłatę na rachunek w SKOK
  • przekaz pocztowy.

Zobacz: Porada prawna

Zakładając, że w ciągu poprzednich 5 lat nie otrzymał darowizn od ojca, czytelnik powinien zapłacić podatek w wysokości:

  • (15.000 – 9637 zł – tj. limit wolny od podatku w I grupie podatkowej) x 3 % = 5363 x 3% = 161 zł (po zaokrągleniu).

Jeśli otrzymywał w ciągu 5 lat inne darowizny od ojca, ich wartość odpowiednio zmniejsza kwotę wolną od podatku.

Jeśli darowizna nie zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego (na druku SD3), a podatnik powoła się na darowiznę podczas kontroli US (np. w celu wyjaśnienia źródeł finansowania określonej inwestycji np. zakupu mieszkania) – podatek wynosi 20%.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli darowizna nie zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego, a podatnik powoła się na darowiznę podczas kontroli US - podatek wynosi 20%.
Jeśli darowizna nie zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego, a podatnik powoła się na darowiznę podczas kontroli US - podatek wynosi 20%.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)128.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »