| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna samochodu > Darowizna samochodu – obciążenia podatkowe

Darowizna samochodu – obciążenia podatkowe

Wuj - brat matki - chce podarować siostrzeńcowi swój trzyletni samochód osobowy. Wartość samochodu to 6 tys. zł. Jakie są obciążenia podatkowe darczyńcy i obdarowanego?

Jeżeli jest to darowizna, tzn. obdarowanym jest osobą fizyczną i darowizna nie jest związana z jego działalnością gospodarczą, a darczyńca nie uzyskał z tego tytułu jakichkolwiek korzyści, to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 5 ustawy o spadkach i darowiznach, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych – a więc w tym przypadku na siostrzeńcu.

Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny samochodu powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia;

Darczyńca z tytułu dokonanej darowizny nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym, ani podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli jest on podatnikiem VAT, to darowizna podlega opodatkowaniu VAT, ale biorąc pod uwagę, iż samochód jest używany, to darczyńca zapewne również jest zwolniony z podatku VAT. Oczywiście należy dokonać analizy tego problemu.

Zobacz także: Uważaj na zwolnione darowizny

Rodzeństwo rodziców zaliczane jest według art. 14 cyt. ustawy do drugiej grupy podatkowej. Zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, z II grupy podatkowej własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 7, 276 tys. zł.

Wysokość podatku od nadwyżki darowizny przekraczającej 7, 276 tys. zł wynosi:
od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej

od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej

 

10 278

7%

10 278

20 556

719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł

20 556

 

1 644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł

W omawianym przypadku, wartość pojazdu wynosi 6 tys. zł. Jeżeli jest to pierwsza darowizna od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, to darowizna samochodu o wartości 6 tys. zł. nie podlega opodatkowaniu.

Zobacz także: Jakie są grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn

Jeżeli jednak nie jest to pierwsza darowizna od tej samej osoby, to do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. 

Zobacz także: Od podatku nie uciekniesz

Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny samochodu powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego lub z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny samochodu powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego lub z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »