| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Od podatku nie uciekniesz

Od podatku nie uciekniesz

Podatek od spadków i darowizn jest specyficznym podatkiem, w którym obowiązek podatkowy w zasadzie się nie przedawnia- niezależnie od tego kiedy otrzymaliśmy darowiznę (lub spadek). Wszystko przez ruchomy termin powstania obowiązku podatkowego.

Jedyny przypadek przedawnienia jaki może zaistnieć – musi wynikać z opieszałości urzędów skarbowych. Jeśli do końca 5 roku liczonego od roku, w którym podatnik złożył deklarację lub w którym w wyniku kontroli podniósł nabycie w drodze spadku lub darowizny, urząd skarbowy nie skończy postępowania –obowiązek podatkowy ulegnie przedawnieniu.

Jan K. uzyskał przed 8 laty wysoką (nieujawnioną) darowiznę od rodziców w wysokości 80.000 zł – które wykorzystał do nabycia nieruchomości. Urząd Skarbowy analizując transakcję (wiedział o niej z uwagi na zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych) wszczął kontrolę, której zadaniem było wyjaśnienie źródeł środków wykorzystanych do nabycia nieruchomości, z uwagi na brak pokrycia w przychodzie wykazanym w rozliczeniu rocznym. Jan K. powołał się na darowiznę od rodziców i z tym momentem powstał obowiązek podatkowy – z kwalifikowaną stawką 20 % (zamiast 7). Opodatkowaniu podlega wartość darowizny ponad przysługujące pomiędzy danymi osobami kwoty wolne od podatku.

Różny moment powstania obowiązku podatkowego- różny podatek

W przypadku 2 pierwszych (powołanych w pierwszym akapicie) sposobów powstania obowiązku podatkowego- podatnik składa deklarację SD-3 lub SD-Z2 i rozlicza się z urzędem skarbowym. Ten wówczas nalicza należny podatek –lub potwierdza zwolnienia od podatku. Wszystko wówczas podlega skali podatkowej- uzależnionej od właściwej grupy podatku od spadków i darowizn. Natomiast jeśli podatnik powoła się na nabycie w drodze spadku lub darowizny w momencie kontroli podatkowej – zapłaci podatek w wysokości 20%.

Tu warto zauważyć pewien mechanizm- jeśli dane przysporzenie zostanie wskazane przez podatnika jako darowizna / spadek – podatek wynosi 20%. Jeśli jednak podatnik nie powoła tego sposobu nabycia – zostanie ono uznane za przychód pochodzący z nieujawnionego źródła – podlegający ustawie o PIT i podatkowi w wysokości 75%. Jednak, co ważne, podatek dochodowy od osób fizycznych przedawnia się w dużo łatwiejszy sposób- tj. wraz z końcem roku podatkowego w którym minęło 5 lat od uzyskania przychodu – nie ma też ruchomego momentu powstania obowiązku podatkowego.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK