| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Jakiej darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Jakiej darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Każda osoba, która została obdarowana może liczyć na zwolnienie, o ile wartość darowizny nie przekroczyła określonego poziomu. Wysokość limitu jest zależna od zaliczenia do konkretnej grupy podatkowej. Jakiej więc darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Darowizna od kilku osób

Limity się kumulują. Od każdej osoby można otrzymać darowiznę o wartości nie przekraczającej limitu – w zależności od grupy, do której się zaliczają.

Ojciec i wuj Jana C. chcą mu przekazać darowiznę – w kwocie maksymalnych limitów – tak aby nie trzeba było zawiadamiać urzędu skarbowego – na co żadne z nich nie ma czasu. Mogą maksymalnie przekazać: 9.637 (ojciec) + 7.276 zł (wuj) = 16.913 zł.

Zobacz również: Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Limit 5 lat

Limity czasowe są istotne, gdy jedna osoba dokonała kilku aktów darowizny w stosunku do tego samego obdarowanego. Jeśli w ciągu pięciu lat od daty pierwszej darowizny, przekroczono limit, wówczas od nadwyżki trzeba będzie zapłacić podatek.

Jan C. w odstępie 2 lat, pięciokrotnie przekazał córce różne kwoty pieniędzy: 3x 1500 zł, 2000 zł oraz ostatnią w wysokości 5000 zł. W sumie w ciągu 2 lat córka otrzymała 11.500 zł. Limit wynosi 9.637 zł. Stąd po przekroczeniu limitu powinna albo zapłacić podatek albo zawiadomić urząd o zwolnieniu.

Polecamy produkt: Przestępstwa podatkowe. Nowe kary i procedury

Przekroczenie limitu

Przekroczenie limitu powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Przy czym opodatkowana jest tylko nadwyżka ponad limit.

W poprzedniej sytuacji – limit został przekroczony o 1863 złote i tylko ta kwota podlega ewentualnemu opodatkowaniu. Zważywszy na kwotę oraz fakt, iż strony umowy należą do pierwszej grupy podatkowej możliwy podatek wyniesie 3% x 1863 – 56 zł (po zaokrągleniu).

Zobacz również serwis: Podatek od darowizn

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK