| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Słownik > Polecenie

Polecenie

Darczyńca, w umowie darowizny, ma możliwość obciążenia obdarowanego obowiązkiem działania lub zaniechania bez czynienia kogokolwiek wierzycielem.

Umowa darowizny, w której zawarte jest polecenie, w nomenklaturze prawniczej nazywana jest tzw. darowizną cum modo.

Najczęstszym zastosowaniem polecenia jest wskazanie celu w jakim otrzymana korzyść (przedmiot) ma być używana przez obdarowanego.

Polecenie może mieć na względzie zarówno dobro samego obdarowanego, interes osoby trzeciej, interes społeczny, a nawet interes samego darczyńcy.

Przedmiotem polecenia może być zarówno czynność czysto faktyczna jak i czynność prawna. Wypełnienie polecenia nie musi posiadać charakteru majątkowego i może sprowadzać się do osiągania pewnych celów niematerialnych

Polecenie ustanawiane jest bez czynienia kogokolwiek wierzycielem. Z tego faktu wynika to, że wykonania polecenia może domagać się sam darczyńca, a po jego śmierci żądanie takie przysługuje jego spadkobiercom.

Gdy polecenie ma na względzie interes społeczny, jego spełnienia może domagać się również właściwy organ administracji publicznej.

Obdarowany może odmówić wykonania polecenia w razie istotnej zmiany stosunków, która nastąpiła po zawarciu umowy oraz w przypadku, gdy wyda darczyńcy lub jego spadkobiercom przedmiot darowizny w naturze, w stanie w jakim znajduje się w chwili podniesienia żądania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »