| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Słownik > Rażąca niewdzięczność obdarowanego

Rażąca niewdzięczność obdarowanego

Sytuacja związana z istnieniem rażącej niewdzięczności obdarowanego jest przesłanką, która uzasadnia odwołanie darowizny nawet już wykonanej.

Pomiędzy darczyńcą a obdarowanym istnieje pozaprawna więź zobowiązująca obdarowanego do wdzięczności za otrzymaną szczodrobliwość.

Za nie przestrzeganie tej więzi grożą obdarowanemu sankcje na czele z odwołaniem darowizny. Takie postępowanie obdarowanego przejawia się w pogwałceniu tej więzi i posiada cechy rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy.

Kodeks cywilny na podstawie rażącej niewdzięczności upoważnia darczyńcę do odwołania darowizny nawet już wykonanej. 

W systemie prawnym nie istnieje definicja rażącej niewdzięczności. Ocena tego co należy uznać za rażącą niewdzięczność jest w kompetencji sądu.

Przyjmuje się, że za rażącą niewdzięczność można uznać dopuszczenie się przez obdarowanego przestępstwa przeciwko darczyńcy lub ciężkiego naruszenia obowiązków rodzinnych.

Gdy darczyńca przebaczy obdarowanemu, następuje wyłączenie odwołania darowizny. Przebaczenie może nastąpić w sposób wyraźny lub dorozumiany i nie musi mieć postaci oświadczenia woli darczyńcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzela Gawrońska-Baran

Radca prawny, doktor nauk prawnych z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, specjalizujący się również w kwestiach legislacyjnych. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce zamówień publicznych. Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2007-2008, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »