| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Darowizna od rodziców

Darowizna od rodziców

Darowizna od rodziców jest jedną z czynności podlegających szczególnemu reżimowi prawnemu. W umowie darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Zdarzenie takie podlega również odrębnym regulacjom prawa podatkowego.

Odwołanie darowizny

Umowa darowizny zobowiązuje zobowiązanego do szczególnego zachowania względem darczyńcy, przede wszystkim do wdzięczności. Szczególnie w przypadku darowizny między osobami najbliższymi, realizacja tego obowiązku powinna się przejawiać w pomocy i opiece, których powinność wynika już także ze stosunków rodzinnych. Rażąca niewdzięczność ze strony obdarowanego upoważnia darczyńcę do odwołania umowy darowizny. Rażąca niewdzięczność musi wystąpić po zawarciu umowy, a także polegać na świadomym, rozmyślnym naruszeniu podstawowych obowiązków. Znamion rażącej niewdzięczności nie wypełniają czyny nieumyślne, a także zwykłe konflikty rodzinne. W tym celu odwołania darowizny darczyńca powinien złożyć obdarowanemu pisemne oświadczenie na ten temat. W konsekwencji po stronie obdarowanego powstaje obowiązek zwrotu przedmiotu darowizny. Takiego odwołania umowy mogą dokonać również spadkobiercy darczyńcy, w sytuacji gdy darczyńca w chwili śmierci sam był uprawniony do odwołania darowizny. Maksymalny czas, w którym można odwołać umowę darowizny, wynosi rok od momentu, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Do odwołania darowizny nie może jednak dojść w sytuacji, gdy darczyńca przebaczył obdarowanemu jego rażącą niewdzięczność.

Zobacz także: Z jakich powodów można odwołać darowiznę?

Dziedziczenie

Darowizna ma wpływ na rozliczenia między osobami dziedziczącymi po śmierci darczyńcy. Jest przysporzeniem zaliczanym na poczet ewentualnego spadku. Oznacza to, że obdarowany w razie śmierci spadkodawcy nie ma uprawnienia do ubiegania się o zachowek, nawet w sytuacji gdy rzecz, będąca przedmiotem darowizny zużyła się lub uległa zniszczeniu. Również w sytuacji gdy spadkodawca rozdysponował całym swoim majątkiem w formie darowizn na rzecz osób, niebędących ustawowymi spadkobiercami, są oni obowiązani do wypłacenia zachowku uprawnionym. Wartość darowizn, których dokonał spadkodawca będzie wówczas stanowiła podstawę wypłaty zachowku. Warto jednak podkreślić, że osoby uprawnione do zachowku, w pierwszej kolejności powinny żądać jego wypłaty od spadkobierców, później od osób na rzecz których zostały ustanowione zapisy windykacyjne.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK