| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Jaka forma umowy darowizny nieruchomości?

Jaka forma umowy darowizny nieruchomości?

  Przeczytałem w kodeksie cywilnym, że umowa darowizny nie musi mieć formy aktu notarialnego jeśli zostanie wykonana. Sporządziłem z synem umowę darowizny kawalerki – wydałem mu klucze do mieszkania, wyprowadziłem się i wymeldowałem. Syn chciał wpisać się w księdze wieczystej, czy może to zrobić ?

Odpowiedź : Nie

Niestety nie doszło do skutecznego przekazania własności nieruchomości- a tym samym nie można nic zmienić w księdze wieczystej lokalu.

Wspomniany przez czytelnika art. 890 kodeksu cywilnego, istotnie w §1 wskazuje, iż wystarczająca jest dowolna forma umowy darowizny, o ile ta zostanie wykonana. Wówczas umowę uznaje się za wiążącą.

Jednakże §2 ww. artykułu stanowi :

„ Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.”

Zobacz: Darmowe porady prawne

Oznacza to, że jeżeli odrębne przepisu wymagają od oświadczeń woli określonej formy (np. aktu notarialnego) wówczas przepisy dotyczące ważności umowy darowizny w dowolnej formie nie mają zastosowania.

W przypadku nieruchomości jest to artykuł 158 kodeksu cywilnego – zobowiązujący przeniesienie własności od aktu notarialnego.

(Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest w tym zakresie uregulowane w art. 172 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Przekazanie kluczy do lokalu, wyprowadzenie się i wymeldowanie, nie zmienia nic w tym zakresie.

Zobacz serwis: Darowizny

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do darowizny nieruchomości niezbędna jest forma notarialna.
Do darowizny nieruchomości niezbędna jest forma notarialna.

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »