| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Błędy okołoporodowe - roszczenia

Błędy okołoporodowe - roszczenia

Błędy medyczne okołoporodowe wynikają z niestosowania się personelu medycznego do przyjętych procedur postępowania w trakcie prowadzenia pacjentki przez okres ciąży oraz w trakcie porodu, a ich skutki mogą dotykać zarówno matki jak i dziecka. Jakie roszczenia przysługują w przypadku zaistnienia błędu okołoporodowego?

Uprawnionymi do dochodzenia roszczeń w sytuacji, gdy z powodu błędu lekarskiego doszło do uszczerbku na zdrowiu, są poszkodowani, tj. matka lub dziecko (w imieniu niepełnoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy). Jeśli zaś w konsekwencji błędu okołoporodowego dochodzi do śmierci matki lub dziecka, roszczeń z tym związanych dochodzić mogą najbliżsi zmarłego. Roszczenia te, to zadośćuczynienie za krzywdę, odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej (w przypadku gdy zmarła osoba wnosiła do wspólnego budżetu znaczne środki na utrzymanie). Przepisy prawa dają też podstawę dochodzenia zwrotu kosztów pogrzebu.

W przypadku osób niepełnoletnich, roszczenia odszkodowawcze nie mogą przedawnić się wcześniej niż z upływem 2 lat po osiągnięciu pełnoletniości. 

Pracownica w ciąży - uprawnienia z Kodeksu pracy

Od czego zacząć?

Rozpoczynając walkę z placówkami zdrowia o dochodzenie swoich roszczeń w związku z błędem medycznym, pamiętać należy przede wszystkim o skompletowaniu całej dokumentacji medycznej w sprawie. Poszkodowany ma pełne prawo do uzyskania od placówki opieki zdrowotnej całej dokumentacji medycznej, tak swojej jak i dziecka. Na podstawie przepisów prawa, taka dokumentacja na wniosek osoby uprawnionej musi zostać wydana w całości i być poświadczona za zgodność z oryginałem.  W przypadku błędów okołoporodowych istotne jest zebranie nie tylko dokumentacji z czasu pobytu w szpitalu zaraz przed i po porodzie, ale też dokumentacji dotyczącej przebiegu ciąży. Należy pamiętać o konieczności uiszczenia niewielkiej opłaty za ksero dokumentów, które są następnie poświadczane za zgodność z oryginałem.

Przed wejściem na drogę postępowania sądowego należy poddać dokumentację medyczną odpowiedniej analizie. Najlepiej zasięgnąć opinii u specjalisty z zakresu ginekologii i neonatologii, bądź podjąć współpracę z kancelarią prawną, doświadczoną w analizie takiej dokumentacji pod kątem dochodzenia roszczeń za błąd medyczny. Podjęcie tego kroku uzasadnione jest z punktu widzenia charakteru postępowania mającego za przedmiot zdarzenie medyczne – takie postępowania są zwykle czasochłonne i wymagają opinii biegłych sądowych. Istotnym jest więc aby mieć solidne podstawy. Pamiętać należy, że o błędzie medycznym możemy mówić w przypadku odejścia przez personel medyczny od przyjętych standardów, które są niezgodne ze wskazaniami medycyny. Ponadto musi być to zachowanie zawinione, co w przypadku lekarzy, jako profesjonalistów, oznacza każde, nawet najmniejsze odejście od prawidłowego postępowania.

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK