| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Uczestnikami dyskusji byli przedstawiciele krajowej i okręgowych Sekcji Opieki nad Dzieckiem ZNP, dyrektorzy i pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

W debacie udział wzięła wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, posłanka Magdalena Kochan oraz przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Związek reprezentowali: prezes Sławomir Broniarz, wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz Urszula Woźniak, przewodnicząca krajowej Sekcji Opieki nad Dzieckiem.

Zdaniem ZNP, rozwiązania dotyczące opieki nad dzieckiem i jego rodziną są zgodne z założeniami współczesnej myśli pedagogicznej. Położony został nacisk na pomoc i wsparcie przede wszystkim rodziny dziecka, a głównym celem działań instytucji i osób wymienionych w ustawie jest jego powrót do rodziny biologicznej oraz rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej.

Sprzeciw wywołują natomiast rozwiązania szczegółowe. Nie do przyjęcia jest również zapis pozbawiający część nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych praw określonych w ustawie Karta Nauczyciela.

Zobacz też: Darowizny

Od 1 stycznia 2013 r. pracownicy ci staliby się pracownikami samorządowymi zatrudnianymi na podstawie Kodeksu pracy.

Ze względu na wagę zagadnień będących przedmiotem regulacji zawartych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, posłanka Magdalena Kochan poinformowała uczestników debaty, że posłowie ze szczególną wnikliwością będą odnosić się do wszelkich uwag dotyczących proponowanych zmian, a prace w sejmowej komisji będą prowadzone z udziałem zainteresowanych stron.

Ponadto zanim rozpocznie się proces legislacyjny, w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne, gdzie poszczególni obywatele będą mogli wyrazić swoje stanowisko wobec zmian proponowanych w ustawie

Źródło: ZNP

Zobacz też: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK