| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Uczestnikami dyskusji byli przedstawiciele krajowej i okręgowych Sekcji Opieki nad Dzieckiem ZNP, dyrektorzy i pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

W debacie udział wzięła wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, posłanka Magdalena Kochan oraz przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Związek reprezentowali: prezes Sławomir Broniarz, wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz Urszula Woźniak, przewodnicząca krajowej Sekcji Opieki nad Dzieckiem.

Zdaniem ZNP, rozwiązania dotyczące opieki nad dzieckiem i jego rodziną są zgodne z założeniami współczesnej myśli pedagogicznej. Położony został nacisk na pomoc i wsparcie przede wszystkim rodziny dziecka, a głównym celem działań instytucji i osób wymienionych w ustawie jest jego powrót do rodziny biologicznej oraz rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej.

Sprzeciw wywołują natomiast rozwiązania szczegółowe. Nie do przyjęcia jest również zapis pozbawiający część nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych praw określonych w ustawie Karta Nauczyciela.

Zobacz też: Darowizny

Od 1 stycznia 2013 r. pracownicy ci staliby się pracownikami samorządowymi zatrudnianymi na podstawie Kodeksu pracy.

Ze względu na wagę zagadnień będących przedmiotem regulacji zawartych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, posłanka Magdalena Kochan poinformowała uczestników debaty, że posłowie ze szczególną wnikliwością będą odnosić się do wszelkich uwag dotyczących proponowanych zmian, a prace w sejmowej komisji będą prowadzone z udziałem zainteresowanych stron.

Ponadto zanim rozpocznie się proces legislacyjny, w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne, gdzie poszczególni obywatele będą mogli wyrazić swoje stanowisko wobec zmian proponowanych w ustawie

Źródło: ZNP

Zobacz też: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »