| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja - czy potrzebna zgoda dziecka?

Adopcja - czy potrzebna zgoda dziecka?

Do adopcji niezbędna może okazać się zgoda dziecka. Pamiętać musimy także o zgodzie jego rodziców chyba, że zajdą pewne określone okoliczności wykluczające ten warunek.

Zgoda dziecka

Jednym z pytań, jakie może pojawić się, kiedy rozważamy temat adopcji, czy inaczej przysposobienia, jest kwestia, tego, jaki wpływ na jej zaistnienie ma wola dziecka. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie odpowiada na to pytanie. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, jego zgoda jest niezbędna do przysposobienia. Z kolei, w przypadku, gdy dziecko nie ukończyło 13 roku życia, ale może ono pojąć znaczenie przysposobienia, sąd powinien je wysłuchać.

Wyjątek

Wyjątkowo może zaistnieć sytuacja, kiedy przysposobienie jest orzekane, bez żądania zgody przysposobionego, czy też jego wysłuchania. Dzieje się tak, kiedy dziecko nie jest zdolne do wyrażenia zgody, lub, jeżeli uważa się ono za dziecko przysposabiającego, a żądanie zgody lub wysłuchanie byłoby sprzeczne z jego dobrem.

Zobacz też: Przysposobienie pasierba

Zgoda rodziców

Oprócz zgody dziecka istotna jest również zgoda jego rodziców. Nie jest ona jednak potrzebna, kiedy są oni pozbawieni władzy rodzicielskiej, lub nieznani, a także, gdy porozumienie z nimi jest niemal nie możliwe. W szczególnych okolicznościach sąd może orzec przysposobienie pomimo braku zgody rodziców, których zdolność prawna jest ograniczona. Dzieje się tak, gdy odmowa byłaby, w niebudzący wątpliwości sposób, sprzeczna z dobrem dziecka.

Rodzice mogą także wyrazić zgodę na przysposobienie swego dziecka w przyszłości, nie wskazując osoby przysposabiającego. Zgoda ta może być odwołana, ale musi to nastąpić przed wszczęciem sprawy o przysposobienie. Obu tych czynności należy dokonać przed sądem opiekuńczym. Tak samo postępuje się, gdy jedno z rodziców wyraziło taką zgodę, a zgoda drugiego nie jest do przysposobienia potrzebna, chyba, że porozumienie z drugim rodzicem napotkało trudne do przezwyciężenia przeszkody.

Rodzice nie mogą wyrazić zgody na przysposobienie dziecka przed upływem sześciu tygodni od jego urodzenia.

Gdy dziecko pozostaje pod opieką, niezbędna jest z kolei zgoda opiekuna. Jeśli jednak wymaga tego dobro dziecka, sąd może orzec o przysposobieniu także pomimo braku takiej zgody. 

Zobacz też serwis: Adopcja

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK