| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Jak ojciec adopcyjny może uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak ojciec adopcyjny może uzyskać zasiłek macierzyński?

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, nie dłużej niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.

Pracownik przysposobił dziecko urodzone w dniu 12 marca 2009 r. i wystąpił do pracodawcy o udzielenie urlopu ojcowskiego od 1 do 7 lutego 2011 r. Postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się w dniu 5 lutego 2010 r. Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego na okres od 1 do 5 lutego 2011 r., tj. do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka. Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Pracownik ojciec wychowujący dziecko, korzystający w dniu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia ma prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Części urlopu ojcowskiego udziela pracodawca bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.

Zobacz również: Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011

Pracownik, który przysposobił dziecko urodzone 15 czerwca 2010 r., przebywa na urlopie ojcowskim i ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 1 tygodnia od 28 grudnia 2011 r. do 3 stycznia 2012 r. Na wniosek pracownika złożony w dniu 31 grudnia 2011 r., pracodawca udzielił mu części urlopu ojcowskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego, tj. od 4 do 10 stycznia 2012 r. Za okres udzielonego urlopu ojcowskiego pracownik jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego.

Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do ubezpieczonych niebędących pracownikami, którzy pobierają zasiłek macierzyński w dniu 1 stycznia 2012 r.

Jakie dokumenty są niezbędne do wypłaty zasiłku?

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego w związku z przysposobieniem dziecka, wymagane są następujące dokumenty:

  • postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka,
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego w związku z przysposobieniem dziecka nie został pobrany z innego tytułu.

Dodatkowo, jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS wymagane jest także zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3, w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem lub ZUS Z-3a, w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, a także:

  • zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu ojcowskiego i jego okresie – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem,
  • oświadczenie o przerwaniu działalności pozarolniczej i jego okresie – w przypadku ubezpieczonego będącego osobą prowadzącą działalność pozarolniczą,
  • zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej i jego okresie – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zobacz również serwis: Adopcja

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK